Comenius 2011 - 2013

"Water is life"

 

PARTNERZY PROJEKTU:

Koordynator:

Lilla Téri Általános Iskola Lilla Téri Elementary School

Vág utca 9, 4031 Debrecen

http://www.lilla-debrecen.sulinet.hu


Węgry

Społeczna Szkoła Podstawowa STO

ul. Wojska Polskiego 7A
27-200 Starachowice

http://www.sto.starachowice.org

Polska

COLEGIO MARCOTE

AVDA. DEL PUENTE 80
36318  Cabral, Vigo

http://www.aceimar.com

Hiszpania
Färjestadsskolan, Ruds skolomrade, Karlstad komun

Falkgatan 10
65465 Karlstad

http://www.karlstad.se/apps/symfoni/karlstad/
karlstad.nsf/pages/farjestadsskolan.htm


Szwecja

 
Incirlik Ilkögretim Okulu
Hürriyet Mahallesi Okul Sokak No: 11 Incirlik/Sariçam

01340 Adana

http://www.incirlikilkogretim.k12.tr

Turcja
DIAPOLITISMIKO DIMOTIKO SHOLIO SAPON

G. GENNIMATA 2
69300  Sapes

http://dim-sapon.rod.sch.gr

Grecja

 

Opis projektu:

      Projekt skierowany jest do uczniów szkoły podstawowej w wieku 6-12 lat.

      Woda jest niezbędnym elementem potrzebnym do życia i funkcjonowania nie tylko człowieka ale także innych organizmów (zwierząt, roślin). Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi.  Uczniowie poprzez udział w konkursach (plastycznym i fotograficznym), tworzenie gry planszowej, prezentacji multimedialnej oraz przedstawienia zapoznają uczniów z innych państw z  naturalnymi  zasobami wody w regionie i kraju, dzielą się wiedzą o metodach  ochrony wody oraz przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom. Działania te są również wspaniałym sposobem na integrację  społeczności szkolnej oraz lokalnej społeczności, rodziców.

Cele projektu:

  1. Uczniowie poznają naturalne źródła wody w swoim mieście, regionie, kraju.
  2. Uświadomienie uczniom jak ważna jest woda dla życia na Ziemi oraz w jaki sposób ludzie powinni chronić  oraz oszczędzać wodę.
  3. Zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją innych państw oraz wpływu braku wody, zanieczyszczenia jej na życie ludzi w innych krajach.
  4. Wskazanie na problemy lokalne oraz w skali globalnej związane z brakiem oraz zanieczyszczeniem wody,  a także na sposoby rozwiązania tych problemów.

 

=================================================================
4 - 8 X 2011 r.
WATER IS LIFE - spotkanie projektowe na Węgrzech
=================================================================

      Tak brzmi tytuł nowego międzynarodowego projektu Comenius realizowanego przez nauczycieli i uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach.

      Projekt obejmuje współpracę sześciu szkół podstawowych - mówi koordynator Irmina Domagała - Gront, nauczycielka języka angielskiego w Społecznej Szkole Podstawowej. Razem z nami w projekcie uczestniczą szkoły z Węgier, Szwecji, Grecji, Turcji i Hiszpanii. Projekt jest obliczony na dwa lata. Uczniowie  będą w nim wykonywać działania z różnych dziedzin szkolnych, aby przekonać się i udowodnić, że "Woda to życie". Spotkania z partnerami w projekcie przewidują też odwiedziny  uczniów i nauczycieli  w ich szkolnych środowiskach. Wyjazdy do krajów partnerskich zaowocują wymianą szkolnych doświadczeń, wzbogaceniem wiedzy, doskonaleniem umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
      W październiku odbyła się pierwsza wizyta studyjna, w której uczestniczyli na razie tylko nauczyciele i dyrektorzy szkół partnerskich. Do Lilla Teri Elementary School  w Debreczynie pojechały panie dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej Dorota Glina, dyrektor Społecznego Gimnazjum Bożena Jaskros  i Irmina Domagała - Gront.
      Nasza pierwsza wizyta miała przede wszystkim charakter roboczy - relacjonuje Bożena Jaskros- braliśmy udział w lekcjach, zwiedzaliśmy szkołę, jej pracownie, oglądaliśmy wystawy prac dziecięcych, ale przede wszystkim przygotowaliśmy harmonogram działań projektowych dla wszystkich  sześciu partnerów na lata 2011/2013.
      Podczas wizyty nauczyciele  spotkali się z panią burmistrz Debreczyna i wzięli udział w atrakcyjnym pikniku szkolnym, zorganizowanym przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Na tej imprezie można było posmakować specjałów tradycyjnej, węgierskiej kuchni, podziwiać i kupować ozdoby wykonane przez  uczniów, wziąć udział w zabawach i poddać się artystom malującym twarze.

Następne spotkanie projektowe zaplanowane jest w Hiszpanii, a do Polski goście przyjadą we wrześniu 2012 roku.

=================================================================
12 I 2012 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSÓW "Water is life"

=================================================================

Społeczna Szkoła Podstawowa w ramach realizacji międzynarodowego projektu Comenius przeprowadziła i rozstrzygnęła konkurs plastyczny i fotograficzny pod hasłem WODA TO ŻYCIE. Był on skierowany do uczniów klas 0-VI. Zdjęcia, prace plastyczne miały prezentować wody powierzchniowe jeziora, rzeki, zalewy, stawy itp. w naszym mieście i regionie. Komisja w składzie p. dyr. SSP D. Glina, p. dyr. SG B. Jaskros, p. I. Domagała - Gront nauczycielka języka angielskiego oraz p. A. Kamińska nauczycielka przyrody z wielu zgromadzonych prac wyłoniły następujących zwycięzców:

KONKURS PLASTYCZNY
KL. 0 - III
I miejsce
Lena Przemyska kl. 0
 
II miejsce
Michał Pocheć kl. II
 
III miejsce
Kamil Kubik kl. I
Ola Bado kl. I
 
Wyróżnienia:
J. Gront, J. Wyskiel,
M. Jarzyna, A. Stępniak,
K. Radecki - kl. 0,
D. Kubik kl. III
 
Laureaci konkursu plastycznego pt. "Woda jest życiem"
   
   
KONKURS FOTOGRAFICZNY
KL. 0 - III
 
I miejsce
Kasia Heda kl. 0
 
II miejsce
Aleksandra Stanecka kl. II
 
III miejsce
Lena Przemyska kl. 0
Michał Pocheć kl. II
 
Wyróżnienie:
Dominika Kubik kl. III
 
Laureaci konkursu fotograficznego kl. O-III SSP STO
   
   
KONKURS FOTOGRAFICZNY
KL. IV - VI
 
I miejsce
Jakub Różyc kl. IV
Grzegorz Woźniak kl. IV
 
II miejsce
Zuzanna Jóźwik kl. V
 
III miejsce
Wiktoria Nowak kl. IV
Krzysztof Płusa kl. V
 
Finaliści konkursu fotograficznego "Water is life" kl.IV-VI
   
Nagrodzone prace plastyczne
 
Finałowe prace fotograficzne

 

=================================================================
17 - 21 I 2012 r.
Wizyta w Hiszpanii - spotkanie projektowe Comenius
"Water is life"
---------> fotorelacja, film
=================================================================

=================================================================
IX 2012 r.
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ NA SPOTKANIE PROJEKTOWE

=================================================================

Przygotowujemy dekoracje i plakaty na temat wody na spotkanie projektowe. Pani Anna Kamińska - nauczyciel przyrody i pani Katarzyna Sasak - nauczyciel języka angielskiego przeprowadziły w klasie VI lekcje na temat "Water is life". Uczniowie przygotowali plakaty prezentujące dlaczego według nich woda jest ważna. Powstają skrzyneczki na grę memory - tworzone własnoręcznie metodą decoupage. Uczniowie klas 0 - III pracują nad pracami plastycznymi prezentującymi zabytki i kulturę krajów partnerskich, które zostaną wykorzystane do przygotowania wystaw ściennych. Klasy IV - VI pracują nad prezentacjami kulinarnego przepisu z krajów partnerskich oraz prezentacjami krajów partnerskich.

Uczniowie klasy VI przygotowują plakaty prezentujące
dlaczego według nich woda jest ważna.
Efekty pracy uczniów:

=================================================================
9 X 2012 r.
MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE W URZĘDZIE MIASTA STARACHOWICE

=================================================================

Zastępca Prezydenta Miasta Małgorzata Szlęzak spotkała się 9 X 2012 r. z delegacją z krajów: Grecja, Hiszpania, Szwecja, Turcja, Węgry - partnerów Społecznej Szkoły Podstawowej STO
w międzynarodowym projekcie COMENIUS pn. "Water is life". Reprezentanci krajów partnerskich przybyli w towarzystwie dyrektor SSP pani Doroty Gliny oraz nauczycieli Katarzyny Sasak i Urszuli Serwickiej-Mierzwy.


Na zaproszenie pani prezydent w spotkaniu uczestniczyli także: Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Włodzimierz Jedynak oraz przedstawiciele trzech szkół prowadzonych przez Gminę Starachowice, które również realizują projekty COMENIUS, tj. Szkoła Podstawowa nr 1 - projekt "Nature is the root of European understanding", Gimnazjum nr 1 - projekt "Learning by eating" oraz Gimnazjum nr 3 - projekt "Traditional crafts". Szkoły reprezentowali dyrektorzy Jan Kuciapski, Emilia Kornecka i Mirosław Gęborek wraz z nauczycielami - Małgorzatą Pater, Joanną Dulewicz i Joanną Ogórek.

W przyjaznej atmosferze prowadzono rozmowy na temat różnych form realizacji projektów edukacyjnych COMENIUS, sposobów organizacji wymiany, efektów międzynarodowej współpracy i jej znaczenia dla wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży. Goście dzielili się też pierwszymi wrażeniami z pobytu w Polsce, usłyszeliśmy miłe słowa o Starachowicach - mieście malowniczo położonym, zadbanym i gościnnym.

Od lewej Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice p. Małgorzata Szlęzak, w centrum - szkolny koordynator projektu "Water is life" p. Katarzyna Sasak, dyrektor SSP STO p. Dorota Glina, od prawej goście ze Szwecji

 

We wrześniu 2013 wysłano raport końcowy i uzupełniliśmy bazę EST- bazę produktów projektu.
Link do bazy ---------------------------------->> link