AKTUALNOŚCI - V 2011


| wrzesień | październik | listopad |grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |

Więcej informacji

=================================================================
V 2011r.
VI TURNIEJ O LAUR MAJOWEGO MOTYLA DLA PRZEDSZKOLAKÓW ODBYŁ SIĘ JUŻ PO RAZ SZÓSTY!

=================================================================

     Impreza organizowana przez naszą Szkołę zyskała już wśród małych artystów swoją rangę  i na dobre zadomowiła się w środowisku pięcio - i sześciolatków oraz ich wychowawców.
W tym roku w szranki recytatorskie o Laur Majowego Motyla stanęło aż 39-oro utalentowanych dzieci.  Komisja Konkursowa w składzie:
- Goście: panie Barbara Kurek - Starachowickie Centrum Kultury i Małgorzata Śpiewak - Tygodnik Starachowicki oraz
- Gospodarze: panie dyrektor Dorota Glina i Bożena Jaskros, oceniała dobór repertuaru, wykonanie
i ogólny wyraz artystyczny recytatorów, który czasem przejawiał się w pomysłowo dobranym kostiumie scenicznym.
Jury miało naprawdę niełatwe zadanie. W efekcie pracy komisji do dzieci "pofrunęły" motyle złote, srebrne i brązowe.
      Cieszymy się ogromnie, że wśród laureatów nie zabrakło naszych najmłodszych uczniów.
Zerówkowicze zaimponowali scenicznym obyciem i swobodą,  popisali się dobrą pamięcią, a ponadto profesjonalnie nawiązywali kontakt z publicznością. Brawo!

Uczestnicy Konkursu
Jury Konkursu
Zabawy z wierszem i muzyką
Występ zespołu tetralnego-przedstawiwnie pt. " W krainie cudowności" w reżyserii p. J. Gryz

Kuba Nowakowski został laureatem Złotego Majowego Motyla, Franek Czekaj - otrzymał Laur Srebrnego Motyla, a Brązowy Motyl pofrunął do Kamila Kubika.

Nagrodzeni uczniowie SSP STO kl. 0
F. Czekaj, K. Kubik, J. Nowakowski


Gratulujemy!!!

=================================================================
24 V 2011r.
SUKCESY UCZNIÓW
XXVII TURNIEJ WIEDZY O STARACHOWICACH

=================================================================

       Do miejskiego etapu Turnieju Wiedzy o Starachowicach zakwalifikował się Maciek Purski - uczeń II klasy gimnazjum.
 24 maja (we wtorek) w kawiarnianej sali Starachowickiego Centrum Kultury odbył się finał tego Turnieju. Maciek znalazł się wśród przedstawicieli starachowickich szkół podstawowych i gimnazjów. Odpowiadał na serię czterech pytań, radząc sobie ... godnie i swobodnie.
W rezultacie otrzymał miejsce może nie punktowane, ale nagradzane :)
        Nagrody książkowe Maciek odbierze 3-ego czerwca podczas uroczystości związanych
z rocznicą odzyskania praw demokratycznych w Polsce, na "Pasażu Wolności". Gratulacje, Maćku!

=================================================================
13 V 2011r.
SUKCESY UCZNIÓW
VII Miejski Konkurs Poetycko - Plastyczny "Jan Paweł II - Odwaga Świętości"

=================================================================

    13 maja 2011r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Starachowicach odbyło się podsumowanie VII Miejskiego Konkursu Poetycko - Plastycznego, zorganizowanego w tym roku pod hasłem "Jan Paweł II - Odwaga Świętości". Do tegorocznej edycji konkursu w części plastycznej zgłoszono 17 prac wykonanych przez uczniów szkół podstawowych, szkoły społecznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Zwyciężczynią plastycznej rywalizacji została Ala Różalska uczennica kl. I Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach. Do części literackiej zgłoszono 22 prace napisane przez uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, jak również szkoły społecznej oraz SOSzW. Najwyżej oceniono, przyznając pierwszą nagrodę, pracę Justyny Serwickiej - uczennicy IV kl. Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach. Laureaci pierwszych miejsc, wyróżnieni i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów, między innymi i przez starostę starachowickiego - Andrzeja Matynię.

=================================================================
11 V 2011r.
CIEKAWA LEKCJA
O niebezpiecznych roślinach w "Społecznej"

=================================================================

    Po raz kolejny w Społecznej Szkole Podstawowej pojawił się ciekawy gość, aby w inny, niestandardowy sposób poprowadzić lekcję . Tym razem do placówki przyjechała p. Beata Pastuszka, właścicielka starachowickiej firmy "Zielony Ogród". Przywiozła ze sobą sadzonki roślin, które demonstrowała uczniom klas 0 - III. Były wśród nich  m.in. rośliny owocowe i ozdobne: porzeczka, kiwi, truskawka, rokitnik czy pigwowiec. Uwaga dzieci została skupiona  przede wszystkim na niebezpiecznych przedstawicielach świata flory, po których kwiaty i jagody chętnie sięgają małe rączki. Maluchy  nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, jakie może grozić z ich strony. Pokazane  sadzonki trujących krzewów i roślin ozdobnych, których przedstawicielami są: kruszyna, tojad, cis, wawrzynek wilczełyko mają ustrzec maluchy przed niefrasobliwym zachowaniem w obcowaniu z przyrodą.

Prezentacja roślin - p. Beata Pastuszka

Prowadząca spotkanie wyczerpująco,  z dużą cierpliwością odpowiadała na każde pytanie zadawane przez zebranych. Przestrzegała przed niektórymi odmianami roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniach i na tarasach. Taka wiedza z pewnością przyda się dzieciom. Lekcja prowadzona w ten sposób, dotykająca  ważnego tematu, to same korzyści. Dzieci przed obawą o własne zdrowie nie będą  zrywały nieznanych roślin, a przyroda, wdzięczna za takie zachowanie, odpłaci się bujną roślinnością w naszym otoczeniu. Pamiątką po spotkaniu będą rosnące w szkolnym ogrodzie sadzonki, oczywiście bezpiecznych roślin, podarowanych przez panią Beatę. Inicjatorem tego typu spotkań jest p. Jolanta Marzec.                       

=================================================================
9 - 13 V 2011r.
COMENIUS - Spotkanie projektowe w Turcji

=================================================================

W dniach 9-13 maja 2011 w Bolu w Turcji odbyło się spotkanie projektowe, którego celem było podsumowanie działań projektowych. Uczniowie tureccy przygotowali prezentacje podsumowujące pracę uczniów i nauczycieli związaną z projektem. Uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzeć tradycyjne stroje i tańce tureckie przygotowane przez klasy IV i VI.
Podczas wizyty w szkole partnerzy projektu zaprezentowali swoje przedstawienia projektowe, zasadzili projektowy las drzewek oraz mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw tureckich. Wymieniono się również materiałami.
Wizyta w Turcji była również wielką lekcją historii i kultury Tureckiej, ponieważ grupa projektowa zwiedziła muzeum Hagia Sophia w Stambule oraz odwiedziła błękitny meczet.
Na spotkaniu projektowym naszą szkołę reprezentowało czterech nauczycieli: p. Bożena Jaskros,
p. Katarzyna Sasak, p. Anna Szumilewicz
oraz p. Anna Babicka. Społeczność naszych uczniów bardzo godnie reprezentowali: Kinga Tkaczuk, Wiktoria Dobrowolska, Aleksandra Skwarek,
Ola Zatorska, Aleksandra Madejska, Kacper Hartung
oraz Jan Głowacki.
Nasza wizyta u prezydenta miasta w Bolu została zarejestrowana na wideo i jest dostępna na stronie urzędu Miasta w Bolu: www.bolu.bel.tr

=================================================================
5 V 2011r.
WYCIECZKA kl. 0-III Kielce, Jędrzejów

=================================================================

Wiosenne spotkania z teatrem - to realizacja celów wynikających z tradycji szkoły, mający umożliwić najmłodszym uczniom SSP STO obcowanie z prawdziwym teatrem i sztuką. "Baśnie cygańskie", czyli barwna, cygańska opowieść o marzeniach, walce dobra ze złem i perypetiach Romów w Teatrze Lalki
i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Rozmowa targujących się rodzin jest punktem wyjścia do snucia opowieści: o tym, skąd się wzięli Romowie, jak pewien grajek przywrócił serce księżniczce, o pięknej córce biednego kowala, o chciwości bogatego Macieja i o tym, jak Noc pokłóciła się z Dniem, zabierając Sen.
Teatr "Kubuś" w Kielcach

Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Zbiory obecnie obejmują ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych. Uczniowie uczestniczyli także w projekcji z zakresu astronomii - planety, gwiazdy, gwiazdozbiory.
Wizyta w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Ostatnim punktem programu był wspólny, zabawowy posiłek. Smacznego!

=================================================================
5 V 2011r.
220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI MAJOWEJ

=================================================================

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) . Powszechnie przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Powstała w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.
      Ten dzień społeczność obu szkół SSP i SG STO uczciła uroczystą akademią przygotowaną przez
p. E. Nowak, T. Rybkę, W. Gęburę w oprawie muzycznej p. M. Pocheć.
      W pierwszej części p. E. Nowak przedstawiła okoliczności uchwalenia Konstytucji - ilustrując to wydarzenie dziełami wybitnych artystów malarzy epoki stanisławowskiej i J. Matejki.

Pani Ewa Nowak przedstawiła okoliczności uchwalenia Konstytucji - ilustrując to wydarzenie dziełami wybitnych
artystów malarzy epoki stanisławowskiej i J. Matejki

W drugiej części odbył się konkurs wiedzy uczniów klas gimnazjalnych. Wszystkie drużyny wykazały się bogatą wiedzą, zostały nagrodzone ocenami celującymi.

W konkursie klasę II gimnazjum reprezentowali:
Małgosia Samela, Hubert Kubiczek i Agnieszka Serwicka

Uczestnicy spotkania nauczyli się pieśni pt. "Witaj maj, trzeci maj", która była motywem przewodnim uroczystości. Utrzymana w podniosłym tonie akademia, przybliżyła  całej społeczności uczniowskiej - fundamentalne znaczenie tego narodowego święta dla rozwoju polskiej państwowości i ducha demokracji.