AKTUALNOŚCI - X 2016


| wrzesień | październik | listopad |grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |


===============================================================
27 X 2016 r.
HAMLET'S HALLOWEEN.

===============================================================

Języka angielskiego można uczyć się wieloma metodami. Wiedzą o tym uczniowie Społecznego Gimnazjum STO. Z okazji 400. rocznicy śmierci wielkiego dramatopisarza Wiliama Shakespeare'a klasa III gimnazjum wraz z nauczycielem języka angielskiego, Moniką Bujnowską, przygotowali inscenizację na podstawie "Hamleta". Sami ułożyli scenariusz, przygotowywali próby oraz stworzyli kostiumy.
Widowisko "Hamlet's Halloween" rozpoczęło spotkanie kulturalne zorganizowane przez Samorząd Uczniowski SG STO. Młodzież gimnazjalna była pod wrażeniem. W wyjątkowy sposób została im przedstawiona historia duńskiego księcia oraz zostali wprowadzeni w świat wiedźm, duchów oraz magii. Finałem całego projektu była zabawa integracyjna.

===============================================================
25 X 2016 r.
ENGLISH? - YES, OF COURSE, CZYLI SPOTKANIE Z NATIVE SPEAKEREM.

===============================================================

Samorząd Uczniowski w ramach projektu "Dyrektor naszej szkoły naszą inspiracją" zorganizował spotkanie z ciekawą osobą. Karolina Popławska zaprosiła do Społecznego Gimnazjum STO native speakera. Sanjeev Sood pochodzi z Wielkiej Brytanii, a od kilku lat mieszka w Polsce, gdzie uczy języka angielskiego. Dużą popularność zyskał dzięki udziałowi w programie MasterChef. Uwielbia gotować i tą  pasją zaraża innych.
Spotkanie miało na celu pokazanie, że język angielski jest bardzo potrzebny w życiu każdego człowieka. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności, które zdobywają każdego dnia na lekcji angielskiego. W luźnej rozmowie o zainteresowaniach, swoich pasjach i umiejętnościach wykazali się świetną znajomością środków językowych. Pan Sood z przyjemnością odpowiadał na liczne pytania gimnazjalistów, opowiadał o Wielkiej Brytanii oraz swoich doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce.
Samorząd Uczniowski SG STO stanął na wysokości zadania organizując tak pouczające spotkanie.


==============================================================
22-29 X 2016 r.
UCZNIOWIE SSP I SG SZLIFOWALI J. ANGIELSKI W ANGLII

===============================================================

W okresie 22-29.10.2016 uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO i Społecznego Gimnazjum STO wyjechali do ośrodka Grosvenor Hall, należącego do grupy Kingswood w Anglii.
Przez cały tydzień intensywnie uczyli się języka angielskiego, a popołudniami świetnie bawili się na ciekawych zajęciach sportowych w czasie których mogli strzelać z laserowych broni, strzelać z łuku, nauczyć się korzystać z lin wspinaczkowych i asekuracji, balansować na równoważni kilkanaście metrów nad ziemią, huśtać się na olbrzymim wahadle, walczyć na szpady czy przejść przez tor przeszkód z zawiązanymi oczami.
Uczniowie mieli również szansę zwiedzić trochę Anglię: całą niedzielę spędzili na wycieczce w Londynie, a innego dnia wyjechali do Canterbury. Widzieli mnóstwo najważniejszych zabytków brytyjskich: Big Bena, Kolumnę Nelsona, The Tower of London czy katedrę w Canterbury.
Wyjazd był świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni i sprawdzenia się w nowych warunkach. Dzieciaki mogły przezwyciężyć swoje lęki i zwiększyć pewność siebie i równocześnie szlifować  język angielski.===============================================================
20 X 2016 r.
RAJDOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY

===============================================================

W dniu 20.10.2016 roku na spotkaniu społeczności szkolnej podsumowano Rajdowy Konkurs Fotograficzny odbywający się pod hasłem "Barwy jesieni". Komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Makoska, Anna Kamińska, Andrzej Dziuba i Wojciech Gębura, dokonała oceny prac uczniowskich w trzech kategoriach wiekowych. Prace konkursowe można podziwiać na wystawie fotograficznej w dolnym holu szkoły. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W kategorii klas "0" - III SSP nagrody otrzymali:
I miejsce: Katarzyna Zawiła (klasa III)
II miejsce: Andrzej Jaworski (klasa "0") oraz Tomasz Jaworski (klasa I)
III miejsce: Aleksander Kostecki (klasa "0") oraz Zofia Wojteczek (klasa II)
Wyróżnienia:
- Elżbieta Bujnowska, Julia Dąbrowska, Sara Zawiła - klasa "0",
- Filip Gorzelak, Łukasz Wierucki - klasa I,
- Abigail Venter, Jan Wójcicki - klasa II,
- Julia Różyc - klasa III.

W kategorii klas IV - VI  SSP nagrody otrzymali:
I miejsce: Antonina Stępniak (klasa V)
II miejsce: Dominika Nowak (klasa VI) oraz Mikołaj Dyka (klasa VI)
III miejsce: Maria Kostecka (klasa V) oraz Kamil Kubik (klasa VI)
Wyróżnienia:
- Michalina Ćwik - klasa IV,
- Maria Jarzyna, Magdalena Kiepas, Lena Nowak, Oliwia Szwed, Aleksandra Wójcicka, Julia Wyskiel - klasa V,
- Iga Lucińska - klasa VI.

W kategorii klas I - III SG nagrody otrzymali:
I miejsce: Aleksandra Stanecka (klasa I)
II miejsce: Dominika Kubik (klasa II)
III miejsce: Michał Skorzyński (klasa II)

 

Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu!===============================================================
19 X 2016 r.
TEATRALNE SPOTKANIA Z PRZEDSZKOLAKAMI

===============================================================

 

===============================================================
18 X 2016 r.
TEATRALNA JESIEŃ W SSP STO - wycieczka klas 0-III

===============================================================

Nadeszła jesień, a wraz z nią obudziły się teatralne fascynacje w  naszej szkole. Uczniowie klas 0-III w dniu 18 października tradycyjnie wyruszyli do teatru Kubuś w Kielcach. Obejrzeli "Kopciuszka" jedną z najbardziej znanych i lubianych baśni, przedstawianych w wielu wersjach na całym świecie. Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł  na oryginalną inscenizację. Konwencją spektaklu są lalki typu muppety, takie jakie można zobaczyć w filmach i programach Jima Hensona. Taka formuła daje możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków. Przedstawienie zrealizowane zostało również w planie aktorskim, z elementami interakcji z widzem. Po ciekawych przeżyciach scenicznych dzieci pojechały do OCEANARIUM w Chrustach koło Zagnańska. W akwariach mogły podziwiać setki gatunków wodnych zwierząt z mórz, oceanów, rzek i jezior z różnych zakątków świata. Cała ekspozycja jest wyjątkowa ze względu na swoją wielkość i różnorodność prezentowanych biotopów. Wodny świat zachwycił wszystkie dzieci. Po zwiedzaniu dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały mini-akwarium w butelce. W Znakomitych humorach, pełne wrażeń wróciły do szkoły.===============================================================
17 X 2016 r.
ŚWIĘTO NAUCZYCIELI

===============================================================

Niezwykły był to dzień, w którym nauczyciele z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej mogli uczestniczyć w uroczystości przygotowanej przez uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej i Społecznego Gimnazjum wraz z opiekunami Samorządu Szkolnego.

Na początku tradycyjny występ deklamowanych wierszy i śpiewanych piosenek przez uczniów, następnie nauczyciele bawili się w konkursach, gdzie mogli wykazać się  umiejętnościami wokalno-aktorskimi. W części rozrywkowej prowadzonej przez panią Agnieszkę i panią Anię wręczono wygranym nauczycielom nietypowe nagrody. Były kwiaty i życzenia. Dla wszystkich nauczycieli 100 lat!===============================================================
7 X 2016 r.
ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW W SSP STO

===============================================================

7.10.2016 w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Starachowicach miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami.
Choć przygotowania trwały tylko dwa tygodnie, uczniowie poradzili sobie doskonale. Pod okiem wychowawczyni Pani Doroty Gliny i Pani Anny Szmigielskiej-Pożogi oraz przy współpracy Pani Joanny Gryz i Pani Marzeny Mączyńskiej, pierwszaki zaprezentowały rodzicom, dziadkom, rodzeństwu i pozostałym gościom swoje przedstawienie, w którym zabrali wszystkich do świata Smerfów.
Jako pierwsza na scenę wkroczyła Smerfetka, w postać którą wcieliła się dzielna Marysia Biesiada. Potem kolejno: nasza druga Smerfetka - Kaja Dziuba i reszta Smerfów: Filip Gorzelak, Tomuś Jaworski, Hubert Krystyniecki, Adaś Majewski, Antoś Skorzyński i Łukasz Wierucki z wielkim zaangażowaniem recytowali swoje role.
Było niezwykle radośnie!
Przyszła wreszcie pora ślubowania.  Przejęci pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię klasy i szkoły oraz swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Pani Dyrektor Dorota Glina ogromnym ołówkiem pasowała dzieci na prawdziwych uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej STO. Z tej okazji otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz rożki obfitości. Ubrani w birety stanęli do wspólnego zdjęcia.
Brawom nie było końca!

Pierwszoklasistom życzenia złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Pani Dyrektor Dorota Glina. Tak ważny dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem i wspólnymi zabawami z koleżankami i kolegami z klasy II i III.===============================================================
5 X 2016 r.
WYCIECZKA DO KRAKOWA KLAS IV-VI SSP STO

===============================================================

Tradycją jest, że jesienią uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO uczestniczą w integracyjno-kulturowej wycieczce do teatru. W tym roku klasy IV-VI wybrały kierunek Kraków. W Teatrze Współczesnym obejrzały sztukę pt.: "Robinson Crusoe". Widzowie mieli okazję poznać historię rozbitka, mogli podziwiać walory estetyczne gry aktorskiej, a także brali czynny udział w przedstawieniu. Po widowisku dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych, które sprawiły im wiele radości.

Po obiedzie uczniowie zwiedzili Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, obejrzeli Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej. Końcowym punktem programu był spacer murami Starego Miasta aż do Barbakanu. Bogatsi w wiedzę wrócili do Starachowic.===============================================================
3 X 2016 r.
DZIEŃ CHŁOPAKA W SG STO

===============================================================

3 października w Społecznym Gimnazjum STO Samorząd Uczniowski, w składzie: Karolina Popławska, Gabriela Bado, Anna Walendziak i Dominika Kubik wraz z koleżankami, przygotował dla chłopaków wyjątkową niespodziankę.
Panie rozpoczęły swój występ od złożenia życzeń kolegom, a następnie zaśpiewały na ich cześć piosenkę "Chłopaki nie płaczą" za co otrzymały gromkie brawa. Kolejnym punktem programu był konkurs znajomości życia kobiecego. Mężczyźni mieli wiele zadań do wykonania. Musieli rozpoznać swoje koleżanki z klasy, pięknie pomalować im paznokcie, zgrabnie przejść w 11-centymetrowych szpilkach oraz oświadczyć się tak, by zostać przyjętym. Dziewczęta nagrodziły trud uczestników oklaskami oraz słodkimi upominkami.
Dzień ten minął w bardzo miłej atmosferze.