ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 

Learning through games to keep children at school. Erasmus 2015-2017

Zapraszamy na stonę projektu:  Learning through games to keep children at school.


https://stoold.starachowice.org/erazmus_plus/index.html

 


 

Erasmus+ 2015 - 2017

"Learning through games to keep children at school"
-----------> strona projektu

 

PARTNERZY PROJEKTU:

Koordynator:

PAMUKYAZI TAMSA SERAMIK FABRIKASI A.S ILKOKULU

Turcja

Społeczna Szkoła Podstawowa STO

ul. Wojska Polskiego 7A
27-200 Starachowice

Polska

Osnovno uchilishte "Vasil Levski"

Bułgaria

 

Scoala Gimnaziala Nr 21 Sibiu

Rumunia

Direzione didattica statale
S. Giovanni Bosco

Włochy

23rd Heraklion Primary School

Grecja

 

Opis projektu:    

    Celem tego projektu jest zmniejszenie wskaźnika zbyt wczesnego porzucania nauki uczniów w grupie wiekowej 6-10. Przedwczesne przerwanie nauki jest częstym problemem krajów europejskich. Z tego powodu chcemy opracować nowe atrakcyjne metody nauczania, które będą bazowały przede wszystkim na grach i zabawach i razem dzielić się naszymi doświadczeniami. W ostatnich latach udowodniono, iż nauka nie powinna opierać się tylko na przedstawieniu tematu lecz również powinna wpływać na emocje dzieci. Zabawa stanowi swoistą i podstawową formę aktywności dziecka, jest zjawiskiem społecznym, a nie czysto biologicznym. Zabawa zmienia się i kształtuje zależnie od warunków społecznych, jest odbiciem rzeczywistości otaczającej dziecko. Zatem dziecko poznaje świat poprzez bawienie się. Profesor dr Nevzat Tarhan twierdzi, że środowisko edukacyjne nie powinno być tylko opierane na dyscyplinie lecz również na zabawie. I wtedy w miejsce obaw przed nieznanym ma szanse pojawić się ciekawość świata, która ułatwi naukę i wpłynie na jej ciągłość. Im bardziej dziecko czuje się zainteresowane tematem, zaangażowane w różnego rodzaju działania, tym chętniej się uczy
i nie chce przerywać nauki.

W projekcie udział weźmie sześć szkół, które skoncentrują się tworzeniu metod oraz gier i zabaw dla dzieci w wieku 6-10 lat, które będą miały na celu zachęcenie dzieci do nauki oraz wspieraniu ich naturalnej potrzeby bawienia się.

Wyjazdy kadry pedagogicznej pozwolą na doskonalenia warsztatu pracy oraz poznanie innowacyjnych metod pracy z dzieckiem, a także poznanie kultury i specyfiki nauczania w innych krajach.

Mamy nadzieję, że działania te będą miały pozytywny na zmniejszenie wskaźnika przedwczesnego porzucania nauki i uatrakcyjnią proces nauczania.

Cele projektu:

  1. Zmniejszenie wskaźnika przedwczesnego przerywania nauki szkolnej, który jest jednym z głównych problemów w krajach europejskich.
  2. Wzbogacenie obecnych i stworzenie nowych, atrakcyjnych metod pracy z dzieckiem opierających się na grach i zabawach.
  3. Zaangażowanie uczniów do uczestnictwa w działaniach programu na terenie placówki.
  4. Wymiana dobrych praktyk i doświadczeń między krajami partnerskimi.
  5. Rozbudzanie w uczniach ciekawości świata oraz chęci do nauki poprzez działanie.
  6. Rozwijanie umiejętności współpracy i komunikowania się z ludźmi z różnych obszarów kulturowych.
  7. Rozwijanie sprawności językowych uczniów.
  8. Zwiększenie poczucia własnej wartości i pewności siebie w uczniach.
  9. Zapewnienie bezpiecznego i przyjaznego środowiska edukacyjnego.
  10. Poznawanie różnych kultur krajów europejskich.

Beneficjenci projektu - czyli kto może wziąć udział w projekcie:

 • Nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej STO
 • Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO

Kryteria doboru uczestników wyjazdów zagranicznych:

Nauczyciele:
- aktywny udział w pracach projektowych,
- komunikatywna znajomość języka angielskiego.

Październik 2015

Na dolnym holu pojawiła się gazetka ścienna dotycząca projektu Erasmus +. Prezentuje  projekt Erasmus + Pod tytułem "Learning through games to keep children at school" oraz przybliża partnerów projektu: Turcję ( koordynator), Bułgarię, Polskę, Rumunię, Grecję oraz Włochy.

Dnia 7 października 2015 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Beneficjentów z obszaru Partnerstwa Strategiczne - Edukacja Szkolna, w którym uczestniczyły pani dyrektor Dorota Glina, pani Joanna Wójcicka oraz pani Katarzyna Sasak. Celem spotkania było przybliżenie beneficjentom nowego programu Erasmus +.
Tematyka konferencji dotyczyła następujących kwestii:

 1. Podsumowanie rundy selekcyjnej 2015.
 2. Informacje na temat umów finansowych.
 3. Zarządzanie finansami w projekcie.
 4. Przykłady  właściwej realizacji projektu.
 5. Wymiana do doświadczeń wśród beneficjentów programu Erasmus +.

14 października odbył się w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Rodzice naszych uczniów zrobili nauczycielom słodką niespodziankę w postaci ciasta, kawy i herbaty. W tym dniu rodzice i  nauczyciele mieli okazję porozmawiać o sukcesach jak i problemach szkolnych dzieci, a także o nowym projekcie Erasmus +. 
Uczniowie również sprawili swoim wychowawcom i innym nauczycielom ogromną radość organizując szkolny "Mam talent", w którym chętni uczniowie z całej szkoły podstawowej oraz gimnazjum mogli zaprezentować swoje talenty. Uczestników było bardzo dużo! My, jako nauczyciele, jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów.

W 16 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z ciekawym człowiekiem.  Odwiedziła nas pani Aleksandra Serwicka, która jest lekarzem. Opowiedziała uczniom o swojej pracy. Głównym tematem spotkania była pierwsza pomoc. Pani Aleksandra zademonstrowała uczniom jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.  Nasz gość uświadomił naszych uczniów jak ważna jest wiedza na temat tego, jak udzielić komuś pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Uczniowie zadawali dużo pytań, a Pani Aleksandra starała się odpowiadać rzeczowo i cierpliwie. Wizyta naszego Gościa z pewnością wiele nauczyła naszych podopiecznych.

Zajęcia udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas 0-III SSP STO prowadzone przez panią doktor Aleksandrę Serwicką.

Opracowane zostały arkusze zgód rodziców na udział ich dzieci w projekcie Erasmus +. Podpisując dokument rodzice wyrażają zgodę na wykorzystywanie, publikowanie i/lub powielanie fragmentów wywiadów, listów, obrazów oraz nagrań dźwiękowych i wideo dziecka poprzez  nie tylko szkołę lecz także szkoły partnerskie i ich Agencje Narodowe.

Uczniowie klas II i III oraz IV i VI wraz z panią Joanną Wójcicką oraz panią Katarzyną Sasak nakręcili filmik prezentujący sposób wypowiadania tureckiej rymowanki przez naszych podopiecznych. Wykonanie zadania nie było proste, jednakże dzieci świetnie sobie poradziły. Uczniowie pod opieką nauczycieli nagrali również polskiego "łamańca językowego". Ciekawe jak poradzą sobie z nim uczniowie z partnerskich państw. A Ty - Podejmiesz wyzwanie? Połamania języka!

Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że  na wieży leży Jerzy

 

 

 

UWAGA KONKURS!!!

W październiku został również ogłoszony konkurs dotyczący zaprojektowania logo projektu "Learning  through games to keep children at school". Regulamin konkursu znajduje się na dolnym holu na gazetce ściennej oraz u wychowawców klas.

29.10.2015 r. w formie anglojęzycznego występu artystycznego uczniów klasy V i II gimnazjum  odbyła się lekcja kultury dotycząca obchodów święta Halloween. Młodzi aktorzy wystąpili w przedstawieniu wyreżyserowanym przez panią Monikę Bujnowską, nauczyciela języka angielskiego. Występ ten pozwolił uczniom na poznanie historii tego święta oraz tradycji z nim związanych. Chętni uczniowie specjalnie w ten dzień przyszli ubrani w "halloweenowe" stroje, toteż w naszej szkole na chwilę zawitały czarownice, wampiry, duchy i inne potworki.

 

Listopad 2015

 

W tym miesiącu zostały opracowane dane dotyczące absencji szkolnej w szkole podstawowej w roku szkolnym 2014/2015. Pani dyrektor Dorota Glina opracowała zestawienie frekwencji w klasach I-VI. Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasa:

Frekwencja

I.

91%

II.

95%

III.

96%

IV.

92%

V.

91%

VI.

90%

razem - 93%, nieobecność - 7%

Jednym z głównych celów projektu Erasmus+ Learning through games to keep children at school jest zwiększenie frekwencji w szkole. Jak przedstawia powyższa tabela - w naszej szkole frekwencja jest bardzo wysoka, z czego bardzo się cieszymy.

Kolejnym zadaniem było opracowanie danych dotyczących przedwczesnego kończenia nauki. Ten problem nie dotyczy naszej placówki. Nie ma żadnych danych dotyczących tego zjawiska.
W Polsce istnieje bowiem Ustawa o systemie oświaty nakazująca obowiązek szkolny aż do 18 roku. Więcej informacji na temat obowiązku szkolnego oraz sytuacji, w których nie jest on spełniany można znaleźć pod poniższym adresem:

http://www.stargard.pl/Realizacja-obowiazku-szkolnego-i-obowiazku-nauki

Projekt dotyczy poziomu szkoły podstawowej. W Polsce na tym etapie edukacji z reguły nie zdarza się zjawisko przedwczesnego kończenia nauki. Problem pojawia się na etapie szkół średnich i zawodowych. Wskaźnik ELET (Early School Leavers from Education and Training) wynosi około 5% i jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach euroopejskich.

http://jows.pl/artykuly/wczesne-konczenie-nauki

http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/thematic_reports/183EN.pdf

 

PIERWSZE SPOTKANIE W TURCJI

ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 6 -12 XII 2015 r.

 

W pierwszym spotkaniu projektowym oraz spotkaniu związanym z uczeniem się/nauczaniem/ szkoleniami (C1), które odbędą się w dniach 6 -12 XII 2015 r. uczestniczyć będą:

 • pani dyrektor Dorota Glina

 • pani dyrektor Bożena Jaskros

 • Joanna Wójcicka

 • Katarzyna Sasak

 • Beata Nowak

 

Jesteśmy w gazecie:)

 

9 listopada w Tygodniku Starachowickim ukazał się artykuł dotyczący nowego projektu "Learning through games to keep children at school" finansowanego ze środków programu Erasmus+. Stworzeniem artykułu do prasy zajęły się panie Katarzyna Sasak oraz Anna Babicka.
Z treścią artykułu można zapoznać się odwiedzając gazetkę poświęconą projektowi na dolnym holu jak również na naszej stronie internetowej. Miłego czytania :)

KONKURS NA LOGO PROJEKTU !!!

Wpłynęło do nas kilkanaście prac dotyczących propozycji logo projektu. Wyniki zostaną ogłoszone do 30.11.2015 r. włącznie. Na zwycięzców czekają nagrody!

 

"POMAGAJ TAK, ABY NIE ZASZKODZIĆ"

Nauczycielki z naszej szkoły - panie: Katarzyna Sasak, Anna Kamińska oraz Renata Kubik wzięły udział w 20-godzinnych warsztatach superwizyjnych dla nauczycieli - wychowawców będących częścią projektu: "Pomagaj tak, aby nie zaszkodzić" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki "Spójrz inaczej" w Starachowicach. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Starachowice.

Celem projektu jest:

 • zapobieganie ryzykownym zachowaniom dzieci i młodzieży,

 • pomoc nauczycielom i rodzicom w rozpoznawaniu potrzeb dzieci,

 • nabycie umiejętności reagowania w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Pierwsza część warsztatów odbyła się 21 listopada 2015 r.


STAGE DRAMA,
czyli o głupiutkiej owieczce próbującej uratować księżyc.

 

Jednym z zadań projektu było stworzenie krótkiego przestawienia, które w zakończeniu nawiązywać będzie do kraju, w którym odbędzie się następne spotkanie projektowe. W tym celu wykorzystaliśmy talent anglojęzyczny naszych wychowanków i jako jedyny kraj spośród partnerów projektu stworzyliśmy przedstawienie w języku angielskim. Przedstawienie pt. "The moon is in the river" zostało wyreżyserowane przez panią Joannę Wójcicką. Przedstawienie uczące dzieci nazw zwierząt mieszkających na farmie "poleci" z nami do Turcji, gdzie zobaczą je tureckie dzieci oraz nauczyciele z partnerskich państw.

 

WYNIKI KONKURSU NA LOGO PROJEKTU

Jury po wnikliwej analizie prac, które wpłynęły na konkurs dotyczący wymyślenia logo projektu wybrało spośród wszystkich trzy zwycięskie miejsca oraz wyróżniło jedną osobę.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I MIEJSCE - Aleksandra Stanecka kl. VI

II MIEJSCE - Alicja Różalska kl. VI

III MIEJSCE - Piotr Walendziak kl. III

WYRÓŻNIENIE - Maciej Wierucki kl. II

Wybrane prace konkursowe można podziwiać na dolnym holu
odwiedzając gazetkę projektu Erasmus+

Zwycięskie logo zostanie przedstawione na pierwszym spotkaniu projektowym.

Spośród wszystkich zaprezentowanych przez partnerskie kraje pomysłów tylko jeden projekt będzie miał szansę zostać głównym logo projektu "Learning through games to keep children at school".

Zatem trzymamy mocno kciuki za naszą propozycję! :)
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

Grudzień 2015

 

PIERWSZE SPOTKANIE PROJEKTOWE ZA NAMI!
W dniach od 7 do 11  grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie projektowe w szkole PAMUKYAZI TAMSA SERAMIK FABRIKASI A.S ILKOKULU w Torbali/Izmir w Turcji. Spotkanie dotyczyło organizacji pracy w  projekcie Erasmus+ Edukacja Szkolna o tytule: "Learning through games to keep children at school"
W spotkaniu udział wzięli nauczyciele i dyrektorzy szkół z Turcji, Polski, Włoch, Rumunii, Grecji i Bułgarii. Społeczną Szkołę Podstawową  STO reprezentowały pani dyrektor Dorota Glina, pani dyrektor Bożena Jaskros, szkolny koordynator projektu pani Joanna Wójcicka, oraz nauczyciele - pani Katarzyna Sasak i pani Beata Nowak.
Podczas spotkania ustalono terminy spotkań, podzielono zadania, wybrano wspólne projektowe logo a także pracowano nad materiałami i wyglądem strony projektowej.
Podczas spotkania projektowego każdy ze szkolnych koordynatorów z krajów partnerskich przedstawił miasto i region, z którego przyjechał, a także swoją szkołę i system szkolnictwa obowiązujący w danym kraju.Koordynatorzy z każdego kraju przedstawili również statystyki dotyczące wczesnego kończenia nauki w skali kraju oraz szkoły, jak również statystyki dotyczące opuszczania zajęć lekcyjnych w roku szkolnych 2014/2015. Każdy z krajów partnerskich zaprezentował nagrania "Łamańców językowych" w swoim ojczystym języku a także krótkie przedstawienie teatralne.
Uczniowie szkoły w Torbali przygotowali program artystyczny i przedstawienie pt. "Happy school, happy child!", które ukazywały jak pozytywne potrafi być oddziaływanie szkoły na dziecko. Program artystyczny nakreślił jak zainteresowanie oraz różnorodność aktywności w szkole pozwala na zwiększenie motywacji do nauki, a tym samym nie opuszczania zajęć dydaktycznych. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć szkołę i spotkać się z uczniami  ubranymi w tradycyjne stroje oraz zobaczyć pokaz tradycyjnego tańca "Efe" w wykonaniu uczniów jak i nauczycieli. Wszyscy uczestnicy pracowali nad drewnianymi domkami dla ptaków. Zadaniem uczestników spotkania było pomalowanie ptasich domków tak, aby odzwierciedlały one krajobraz i kulturę każdego z krajów partnerskich. Pomalowane domki zawisły na drzewach wokół szkoły jako pamiątka spotkania projektowego.
Grupa projektowa odwiedziła również siedzibę przedstawiciela do spraw edukacji, gdzie zapoznała się z, systemem edukacji oraz sytuacją gospodarczą regionu  panującą w Torbali.
Jednym z celów projektu jest poznanie metod nauczania stosowanych w innych krajach. Szkoła w Torbali przedstawiła różne gry i zabawy ruchowe, które zachęcają dzieci do nauki poprzez zabawę. Metody te z pewnością zastaną wykorzystane także w naszej szkole.
Projekt ma na celu również poszerzanie wiedzy na temat różnych kultur europejskich i tego jak ważna jest ta różnorodność i jak nas wszystkich ubogaca.
Świetnym sposobem do osiągnięcia tych celów były krótkie wycieczki integracyjne do różnych regionów Turcji. Uczestnicy spotkania wraz z gospodarzami odwiedzili maleńką wioskę Nazarköy, która słynie z produkcji "oka proroka" - tradycyjnego tureckiego symbolu, który według wierzeń chroni od złego. Grupa miała okazję na własne oczy zobaczyć proces wytwarzania koralików, rybek i innych ozdób opatrzonych okiem proroka. Kulturę i tradycję Turcji doskonale dało się poznać podczas wycieczki do Izmiru, który jest trzecim, co do wielkości, miastem w Turcji.  Gospodarze zorganizowali wypad na prawdziwy turecki bazar jak również pokazali symbol Izmiru - Wieżę z Zegarem (Clock Tower). Nie lada atrakcją było dla gości przepłynięcie promem przez morze Egejskie do dzielnicy Izmiru - Alsancak. Jednakże największą atrakcją zapewnioną uczestnikom przez gospodarzy było zwiedzanie dwóch antycznych muzeów - Metropolis oraz przepięknego Muzeum Efeza. Podczas zwiedzania można było poczuć antyczny klimat i przenieść się w starożytne czasy wielkich poetów i filozofów. Goście mieli również okazję odwiedzić Dom Najświętszej Matki Bożej. Legenda głosi, że ukrzyżowaniu Pana Jezusa Maryja udała się wraz ze św. Janem właśnie do Efezu. Tam miało nastąpić zaśnięcie Maryi i Jej wniebowzięcie. Wizyta w Domu Maryi należała do najbardziej wzruszających momentów spotkania.
Pobyt w Turcji podczas którego można było zobaczyć ciekawe miejsca i nauczyć się dużo o tym kraju, był również okazją do poznania się nawzajem. Zaowocowało to oczywiście nawiązaniem wspaniałych znajomości.
Gospodarze ze szkoły Pamukyazi  Tamsa Seramik Fabrikasi A.S Ilkokulu bardzo ciepło i gościnnie przyjęci gości z Europy. Sprawili, że wszyscy czuli się wyjątkowo dobrze a spotkanie dało wszystkim poczucie, że projekt nad którym rozpoczęli pracę jest potrzebny i zwróci uwagę rodziców oraz nauczycieli na to, jak ważna jest zabawa podczas nauki. Szkoła przepełniona aktywnością i zabawą jest kamieniem milowym w procesie zmniejszania wskaźnika przedwczesnego kończenia nauki. 

 

Grupa projektowa Erazmus+ w Turcji.


Praca wre!

Po spotkaniu w Turcji i ustaleniu kolejnych zadań przetłumaczone zostały kwestionariusze ankiet dla rodziców, dzieci oraz nauczycieli. Po wypełnieniu i dokonaniu ewaluacji wyniki ankiet zostaną przesłane do koordynatorów z Bułgarii i Rumunii. Nauczyciele - pani Joanna Wójcicka i pani Katarzyna Sasak opisały również 5 gier/zabaw, które wykorzystują w pracy z uczniami młodszymi i starszymi na języku angielskim. Opisy gier opatrzone zdjęciami zostaną umieszczone wraz z innymi pomysłami z partnerskich szkół pudełku do przechowywania gier i zabaw przygotowanym przez partnerów z Włoch. Tym sposobem będziemy mogli poznać metody, zabawy i gry, z których korzystają nauczyciele w innych krajach i wykorzystać je na swoich lekcjach.

Christmas time!

W tym roku pierwszy raz zorganizowany został Wielkokulturowy Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, w którym nasi uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne nie tylko w języku polskim lecz również angielskim, niemieckim a nawet łacińskim! Organizatorem konkursu była pani Monika Bujnowska - nauczyciel języka angielskiego. Konkurs miał na celu zapoznanie uczniów z kulturą i tradycją Świąt Bożego Narodzenia na płaszczyźnie wielokulturowej. Aktywność ta wprowadziła cudowny, świąteczny nastrój, który przypadł do gustu i uczniom, i nauczycielom.

Klasa "0" SSP STO
Klasa 1 SSP STO
Klasa 2 SSP STO
Klasa 3 SSP STO

KOLEJNE SPOTKANIE PROJEKTOWE ODBĘDZIE SIĘ
W BUŁGARII W DNIACH 12-18 LUTEGO 2016!

 

Styczeń 2016

 

Projekt Erasmus+ i jego realizacja w naszej szkole nabiera tempa. W styczniu zostały przeprowadzone i przeanalizowane ankiety dotyczące uczniów, rodziców i nauczycieli. Wyniki ankiet zostały wysłane do partnerów z Bułgarii i Rumunii, którzy dokonają ogólnego podsumowania wyników ankiet z wszystkich partnerskich krajów.

Znów jesteśmy w gazecie! Tygodnik Starachowicki po raz kolejny załączył artykuł o nas i naszym projekcie. Tym razem napisano o tym, że nasi nauczyciele uczestniczyli w pierwszym spotkaniu projektowym, które odbyło się w Turcji. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

 

W tym miesiącu został również ułożony krótki wierszyk o Turcji. Dlaczego? Ponieważ każdy z krajów partnerskich miał za zadanie ułożyć krótki poemat o jednym kraju. Nam w udziale przypadła właśnie Turcja. Żivka - nauczycielka muzyki z Bułgarii po połączeniu wszystkich wierszy w całość skomponuje do nich muzykę. W ten sposób nasz projekt będzie miał swoją własną piosenkę! :) Nie możemy doczekać się, kiedy usłyszymy ją na spotkaniu w Bułgarii.
A oto nasz wierszyk:

Turkey is a beautiful country,

Full of good food and wonderful views!

We were in Turkey, you should go, too.

Then you will see that this is the truth!

Kolejnym zadaniem projektowym było opisanie 5 gier lub zabaw dydaktycznych, które stosujemy na co dzień w naszej szkole na lekcjach. Pani Katarzyna Sasak oraz pani Joanna Wójcicka opisały oraz przeprowadziły zabawy i gry podczas lekcji języka angielskiego. Dzieci chętnie współpracowały podczas zabaw, które nie tylko uczą, ale też dają mnóstwo radości na lekcjach. Nauczycielki sfotografowały uczniów podczas zabawy. Zdjęcia i opisy gier trafią do specjalnego pudełka przygotowanego przez partnerów z Włoch. Każdy z krajów partnerskich przywiezie ze sobą na kolejne spotkanie swoje pomysły. W ten sposób będziemy mogli porównać metody pracy we wszystkich krajach. Z pewnością zadanie to przyczyni się do urozmaicenia lekcji w naszej szkole. Poznamy metody pracy w innych krajach i podzielimy się z partnerami swoim doświadczeniem. Bo co dwie głowy to nie jedna :)

Nasi uczniowie grają w popularne gry językowe
na lekcjach języka angielskiego.

Ciekawe czy zgadną.
No dalej co zgineło...
Shark - gra w klasie IV.
Bawimy się, bawimy...
Klasa I gra w I spy with my little eye.
Wspólna zabawa.
"Gorące krzesełko" w klasie IV.
Klasa III podczas zabawy w What's missing.
Ciekawe czy zgadną haslo...

 

W ramach realizacji projektu zostały nagrane również dwie piosenki, które stosowane są na lekcjach w klasach młodszych. W klasie I pani Joanna Wójcicka wraz z uczniami w ramach lekcji dotyczącej przyborów szkolnych nagrali piosenkę pt. "Magic schoolbag". Drugą piosenkę w języku angielskim wykonali uczniowie klasy III. Piosenka zatytułowana "One little finger" świetnie sprawdza się przy utrwalaniu części ciała. Uczniowie uwielbiają piosenki, w związku z tym towarzyszą one na lekcjach bardzo często, zwłaszcza na języku angielskim w klasach 0-III. Piosenki pozwalają przyswoić słownictwo w łatwy i przyjemny sposób. A że można się przy nich poruszać? Tym bardziej świetnie! Metoda TPR (Metoda reagowania całym ciałem) wspaniale sprawdza się w młodszych klasach. Nauczyciele z partnerskich krajów również nagrają piosenki, które wykorzystują w swojej pracy. Podzielimy się swoimi materiałami, które z pewnością wykorzystamy na lekcjach

 

Uczniowie kl. I śpiewają piosenkę w języku angielskim

 

  

Uczniowie klasy III świetnie znają części ciała!

 

Możecie śledzić nasz projekt na Facebooku! -------> link

 

Luty 2016

W lutym trwały przygotowania do wyjazdu na spotkanie w Bułgarii. Pani Magdalena Zatorska wykonała z uczniami tradycyjne polskie wycinanki, które zostały zaprezentowane w szkole w Bułgarii jako kolejny punkt na liście zadań do wykonania w ramach działań projektowych.

Uczniowie klasy V prezentują tradycyjne polskie wycinanki.

 
Polish cut-outs made by students from Społeczna Szkoła Podstawowa STO in Starachowice

 

Kolejne spotkanie (C2) - Bułgaria 13-17.02.2016

"Learning through games to keep children at school- kolejne spotkanie nauczycieli, uczestników projektu odbyło się w Bułgarii w dniach 13.02 - 17.02.2016 r. Tym razem w spotkaniu uczestniczyły: Dorota Glina - dyrektor SSP, Bożena Jaskros - dyrektor SG, pani Katarzyna Sasak - nauczyciel j. angielskiego, Anna Babicka - pedagog SSP i SG oraz Joanna Wójcicka - szkolny koordynator projektu.

Zanim odwiedziliśmy szkołę partnerów z Bułgarii, dwa dni spędziliśmy w Sofii.

Na pierwszym spotkaniu roboczym, koordynatorka z Rumunii przedstawiła wyniki statystyk opracowanych po analizie ankiet z wszystkich krajów partnerskich.

Razem z partnerami z Turcji, Włoch, Rumunii, Bułgarii i Grecji wzięliśmy następnie udział w szkoleniu eTwinningowym przeprowadzonym przez Tsvetelenę Taralovą.

Była ona też naszą przewodniczką po Sofii. Obejrzeliśmy najciekawsze budowle świeckie i sakralne stolicy Bułgarii, a wśród nich m.in. cerkiew św. Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Mikołaja Serafima oraz Teatr Narodowy, Pałac Prezydencki, Muzeum Archeologiczne i Most Zakochanych, z którego podziwialiśmy widok na górujący nad miastem szczyt Witosza.

W niedzielę, wyruszyliśmy w podróż z Sofii do Bańska - tam nasi bułgarscy gospodarze zaplanowali dla nas zakwaterowanie na pozostałe dni pobytu. Po drodze widzieliśmy Bułgarię, która nie jest znana z folderów turystycznych i wyjazdów naszych rodaków na kurortowe wybrzeże Morza Czarnego. Trzeba kompleksowego wsparcia inwestycyjnego dla mieszkańców mocno zaniedbanych ekonomicznie obszarów. Całe wioski biednych domostw. Widoczna jest pomoc w zakresie budowy dróg i inwestycji transportowych, ale stąd jeszcze daleka droga do poprawy warunków życia mieszkańców. Na tej drodze milowe kroki - to projekty, takie jak "Erasmus+".

Dzięki aktywności i zaangażowaniu koordynatorów, dzieci i młodzież dostają atrakcyjna ofertę dla spędzania wolnego czasu, dla doskonalenia swoich umiejętności, zdobywania nowej wiedzy ciekawymi metodami, możliwość poznania osób z innych krajów i sprawdzenia swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Wyraźnie widać, że klimat miejsca tworzą ludzie i to od nich zależy czy zdecydują się na pokonywanie trudności, trudnych warunków życia i edukacji, aby się rozwijać i doskonalić umiejętności.

W Bansku, Yurokowie i Yakorudzie spotkały nas, ze strony mieszkańców - gościnność, otwartość
i życzliwość. W szkole: Osonowo uchilisthe "Vasil Levski" spędziliśmy cały dzień na zajęciach warsztatowych, spotkaniach i obserwowaniu prezentacji. Powitano nas tradycyjnie - drożdżowym kołaczem, z solą i miodem, a następnie wysłuchaliśmy i zaśpiewaliśmy hymny narodowe wszystkich krajów partnerskich. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali krótki program artystyczny - wiązankę ludowych tańców, zaśpiewali piosenkę projektową, do której melodię skomponowała nauczycielka muzyki z bułgarskiej szkoły. Następnie podzieleni na grupy uczestniczyliśmy w lekcjach: na informatyce wraz uczniami konstruowaliśmy pytania do gry Kahoot, a następnie odpowiadaliśmy - był to przykład wykorzystana gier komputerowych do poszerzenia wiedzy uczniów.

Na zajęciach artystycznych poznawaliśmy bułgarskie zwyczaje ludowe związane z powitaniem wiosny
i wykonywaliśmy obrzędowe pompony, które z okazji 1 marca -" święta Baby Marty" są wieszane na drzewach.

Przypominają one nasze narodowe kotyliony z okazji Święta Niepodległości. Z radością dowiedzieliśmy się, ze kolory: biel i czerwień symbolizują - radość, dobro, szczęście, powodzenie i życzliwość. To przecież nasze narodowe barwy!

Następnie uczestniczyliśmy w warsztacie tańców ludowych. Kroki może nie były zbyt skomplikowane, ale potrafiły wycisnąć z nas siódme poty.

Spotkanie w szkole zakończyło się ucztą przygotowaną z narodowych potraw każdego z krajów. Dużym powodzeniem cieszyły się nasze górskie serki i kabanosy.

Podczas spotkania projektowego odbyły się też prezentacja i wymiana doświadczeń nauczycieli:

- porównywano podręczniki do nauki poszczególnych przedmiotów, z uwzględnieniem w nich propozycji gier, zabaw i metod aktywizujących uczniów;

- przedstawiono gry wykorzystywane przez nauczycieli w procesie dydaktycznym (w każdym kraju), wymiana doświadczeń wzbogaci wzajemnie warsztat dydaktyczny każdego nauczyciela;

- nasza koordynatorka - Joanna Wójcika - przedstawiła dodatkowo przykłady pięknego, polskiego rękodzieła ludowego oraz zaprezentowała ludowe wycinanki wykonane przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki z p. Magdalena Zatorską w ramach działań związanych z projektem;

- poznaliśmy strukturę oświatową w regionie, w którym jest partnerska szkoła, dzięki wizycie w lokalnym kuratorium oświaty i spotkaniu z przedstawicielami tamtejszego inspektoratu;

- ponadto uczestniczyliśmy w podsumowującym spotkaniu - w domu kultury w Yakorudzie - tam do spotkania o charakterze seminaryjno - artystycznym włączono też lokalną społeczność,

- na spotkaniach koordynatorów, podczas dyskusji analizowano rozkłady lekcji w szkołach w poszczególnych krajach, dowiadywano się jak zorganizowane są przerwy i w jakich odstępach czasowych występują.

Kolejna wizyta wzbogaciła doświadczenie nauczycieli i pozwoliła na wyciągnięcie wniosków pozwalających doskonalić proces dydaktyczny - tak, aby stawał się coraz bardziej interesujący dla dzieci i zachęcał je do pozostawania w szkole i nie rezygnowania z możliwości rozwoju, jakie daje środowisko szkolne.

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu dotyczącego kolejnego spotkania projektowego, który jak zawsze ukazał się w Tygodniku Starachowickim.

 

Jednym z głównych zadań projektu jest jego rozpowszechnianie, dlatego wszystkie aktywności związane z projektem "Learning through games to keep children at school" zostały udostępnione na Facebooku na grupie projektu. Zapraszamy do przyłączenia się do społeczności projektowej i śledzenia naszych działań. Adres do grupy można znaleźć pod linkiem -------> link

 

Marzec 2016

 

W marcu wykorzystywaliśmy na lekcjach gry, które zaproponowali nam partnerzy z innych krajów. Pani Katarzyna Sasak wybrała gry Flying Teddy zaproponowaną przez nauczycieli z Rumunii, którą przeprowadziła w klasie VI oraz bułgarską grę What's in the box, w którą z kolei bawili się uczniowie klasy IV. Obydwie gry zostały wykorzystane na lekcjach języka angielskiego. Gry będą z pewnością często wykorzystywane na lekcjach w celu utrwalenia poznanego słownictwa.Uczniowie klasy IV grają w bułgarską grę "What's in the box"

 


Flying Teddy - gra zaproponowana przez Rumunię - przeprowadzona w klasie VI.

 

JESTEŚMY RÓWNIEŻ NA E-TWINNING!!!

10.03.2016r. nasz projekt został zarejestrowany również na platformie e-Twinning, która służy do komunikowania się, wyszukiwania partnerskich szkół, dzielenia się pomysłami, a przede wszystkim do rozpowszechniania rezultatów pracy nad obecnym projektem.

 

Przez cały czas staramy się, aby lekcje były ciekawe i by współgrały z ideą projektu - czyli nauką poprze zabawę. Zabawa szczególną rolę odgrywa właśnie w klasach wczesnoszkolnych oraz przedszkolu toteż pani Joanna Wójcicka - koordynator projektu - 10.03.2016 przedstawiła uczniom klasy I na lekcji języka angielskiego swojego nowego pomocnika. Hungry Charlie, czyli Głodny Karol, to stworek, który uwielbia jeść karty obrazkowe i wyrazowe. Pomaga uczniom łatwo przyswajać nowe słownictwo jak również utrwalać to już poznane. A wszystko to w formie zabawy! Charlie na stałe zagościł na lekcjach angielskiego w klasach 0-III. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z klasy I z udziałem Charliego.Utrwalanie słownictwa z zakresu części ciała i twarzy z użyciem pomocy dydaktycznej Hungry Charlie.

 

Pani Joanna Wójcicka na lekcji angielskiego przeprowadziła również wśród uczniów klasy II i III Friendly cards (przyjazne karty) - grę pochodzącą z Włoch. Uczniowie w formie zabawy ćwiczyli układanie prostych zdań w języku angielskim. Utrwalili również pojęcia takie jak noun (rzeczownik), verb (czasownik) oraz adjective (przymiotnik). Uczniowie podzieleni na dwie drużyny świetnie bawili się podczas lekcji.

 

Uczniowie klasy II i III podczas gry w Friendly Cards.

 

Nadchodzą Święta Wielkanocne....


Z tej okazji uczniowie klasy IV wraz z nauczycielką plastyki p. Magdaleną Sokołowską wykonali kartki wielkanocne. W ten sposób uczniowie poznają i podtrzymują tradycję wysyłania kartek na Święta. Były kurczaczki, pisanki, zajączki, bazie, koszyczki... Klasa IV doskonale zna symbole Świąt Wielkanocnych.

 

Uczniowie klasy IV podczas wykonywania kartek wielkanocnych

 

Kolejną poznaną na spotkaniu w Rumunii grę pt. Guess who knows przeprowadziła z uczniami klasy III pani dyrektor Dorota Glina. Uczniowie mieli za zadanie poprzez zmysły smaku, węchu oraz dotyku
z zamkniętymi oczami odgadnąć co to za warzywo lub owoc. Lekcja oprócz tego, ze ciekawa to
i smaczna :)


Guess who knows - lekcja przeprowadzona na zajęciach
przez panią dyrektor Dorotę Glinę.

 

Zadaniem projektowym, które zostanie zaprezentowane na majowym spotkaniu we włoskiej szkole było nagranie czynności liczenia do 10 w swoim ojczystym języku. Każdy kraj wysłał swoje nagrania, które posłużą uczniom ze wszystkich krajów partnerskich do nauki liczenia w języku tureckim, rumuńskim, polskim, greckim, włoskim oraz bułgarskim. Już wkrótce ukarze się filmik z udziałem naszych uczniów!


31.03.2016 pani Katarzyna Sasak przeprowadziła wśród uczniów klasy IV kolejną grę. Tym razem gra pochodzi z Turcji i nosi tytuł Fly Swatter, czyli Packa na muchy. Gra została wykorzystana na lekcji angielskiego do nauki nazw zawodów i powtórzenia codziennych czynności.

 
Fly Swatter - klasa IV poprzez zabawę utrwala nazwy zawodów
oraz codziennych czynności

 

 

PRZYPOMINAMY O ŚLEDZENIU PROJEKTU NA FACEBOOKU

ORAZ STRONIE INTERNETOWEJ PROJEKTU!!!

 

Kwiecień 2016

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 1 kwietnia 2016r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, który w tym roku szczególnie został poświęcony krajom partnerskim oraz tematyce projektu Erasmus+. I to nie żadnej Prima Aprilisowy żart :) Prowadzącą programu była pani Anna Szumilewicz, opiekun koła teatralnego.

Nasza dekoracja wykonana przez p. Monikę Bujnowską oraz p. Joannę Wójcicką
Prowadzącą programu była pani Anna Szumilewicz

 

Uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Moniki Bujnowskiej zaprezentowali projekt pt. "Ekspress lingwistyczny", w którym zaprezentowali przywitania, podziękowania oraz inne podstawowe zwroty w językach krajów partnerskich. Co ciekawe, uczniowie pod okiem pani Moniki Bujnowskiej sami wyszukiwali informacje oraz samodzielnie sprawdzali słownictwo potrzebne do wykonania projektu. Projekt pozwolił na przybliżenie wszystkim widzom kultury i tradycji Turcji, Rumunii, Bułgarii, Polski, Grecji oraz Włoch. Widzowie mogli także obejrzeć tańce narodowe z poszczególnych krajów, podczas których uczniowie ubrani byli w tradycyjne stroje. Choreografię do tańca bułgarskiego oraz tureckiego przygotowała pani Anna Szumilewicz, natomiast włoskim układem tanecznym zajęła się p. Monika Bujnowska. Podczas tańca dziewczynki z klasy V wspierały uczennice klasy II gim - Karolina Popławska i Wiktoria Nowak oraz uczennica klasy I gim - Wiktoria Grosicka. Projekt ten był wspaniałą lekcją dla całej społeczności szkolnej oraz był świetną okazją, aby wypromować projekt wśród uczniów.


Linguistic express Moniki Bujnowskiej

 

W obchodach Dnia Języków obcych wystąpili również najmłodsi uczniowie z klasy I, którzy przygotowani przez p. Joannę Wójcicką zaśpiewali i zatańczyli piosenkę pt. "I'm feeling happy", którą zaprezentowali uczniowie szkoły z Turcji na pierwszym spotkaniu projektowym. Uczniowie mimo tremy wspaniale zaprezentowali się na forum szkoły wywołując uśmiech na twarzach wszystkich widzów.Taniec klasy pierwszej

 

Jednym z zadań projektowych było ułożenie krótkiego poematu o danym kraju. Muzykę do poematu skomponowała natomiast nauczycielka muzyki z Bułgarii i tak powstała nasza projektowa piosenka. Tam też, na drugim spotkaniu projektowym została ona zaprezentowana. Nasi uczniowie również chcieli ją poznać. W związku z tym pani Joanna Wójcicka przygotowała uczennice klasy I gim - Dominikę Kubik oraz Ingę Kiepas do zaśpiewania piosenki pod względem językowym. Oprawą muzyczną zajął się pan Dariusz Dygas, który przygotował ucznia klasy II SSP Maciusia Wieruckiego do zagrania utworu muzycznego. Całość wypadła naprawdę imponująco!

 
Piosenka projektowa

 

Kolejnym punktem programu było anglojęzyczne przedstawienie pt. The Fisherman and the Fish", które przygotowała pani Katarzyna Sasak wraz uczniami z klasy II gimnazjum. Przedstawienie to podobało się zarówno starszym jak i młodym widzom. Dzięki wspaniałej grze aktorskiej uczniów, jak również świetnym kostiumom oraz scenografii można było przenieść się na chwilę w świat baśni.


Przedstawienie The Fisherman and the Fish

 

Pani Anna przygotowała również uczniów: Mikołaja Dyka, Anię Pomorską oraz Dominikę Kubik do zaśpiewania piosenki "We are the world". Uczniowie zachwycili wszystkich swoimi glosami za co dostali gromkie brawa.

 

Swoim talentem muzycznym pochwalił się również uczeń klasy III gim. Piotr Dąda, który zagrał na gitarze utwór grupy Abba pt. "Mamma mia!"

 

Po zakończonej części artystycznej przyszedł czas na część drugą - prezentacja kramików
z poszczególnych krajów partnerskich, gdzie można było skosztować tradycyjnych potraw. Uczniowie klas IV, V, VI oraz I, II i III gimnazjum przygotowali samodzielnie dekoracje, flagi oraz zadbali
o przygotowanie potraw pochodzących z 6 krajów. Degustacja była głównym punktem drugiej część programu. Każdy znalazł coś dla siebie, gdyż - trzeba przyznać - uczniowie oraz ich rodzice świetnie zadbali o to, by ich kramiki uginały się od tradycyjnych potraw.


Kramiki przygotowały następujące klasy:

Klasa 4 - Turcja

Klasa 5 - Rumunia

Klasa 6 - Włochy

Klasa I Gim - Polska

Klasa II Gim - Grecja

Klasa III Gim - Bułgaria

 

W związku z kramikami ogłoszony został konkurs na najlepiej przygotowany tradycyjny stolik. Warunki konkursu były następujące:

Na kramiku mają się znaleźć:

- barwy narodowe kraju, flagi,

- jedzenie,

- mogą być stroje tradycyjne,

- ręcznie wykonana słynna budowla lub inny rozpoznawalny obiekt z danego kraju,

- charakterystyczne przedmioty lub pamiątki z danego kraju.

KLASA I gim
KLASA II gim
KLASA III gim
KLASA IV
KLASA V
KLASA VI


Ostatecznie po długich naradach jury w postaci nauczycieli wybrało klasę IV. Uczniowie zwycięskiej klasy otrzymają 6 z dodatkowej pracy z języka angielskiego oraz będą mogli wybrać sobie jeden dzień, w którym nie będą pytani.


Wyróżnienia zdobyły klasy: V, VI, I gimnazjum.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom
oraz nauczycielom za zaangażowanie i wspólną zabawę!!!

 

 

Jednym z zadań do wykonania na kolejne spotkanie projektowe we Włoszech było wykonanie przez uczniów książki w formie komiksu. Etap tego spotkania ma na celu uatrakcyjnienie i połączenie nauki
z edukacją artystyczną. Na spotkaniu w Bułgarii ustalono, iż tematem przewodnim książki - komiksu będzie popularna w danym kraju legenda. Pani Joanna Wójcicka oraz Pani Katarzyna Sasak wybrały dwie polskie legendy - "O Warsie i Sawie" oraz "O Smoku Wawelskim".

Uczniowie klasy II SP pod nadzorem pani Joanny Wójcickiej wykonały rysunki do legendy "O Warsie
i Sawie". Dzieci z klasy II po wysłuchaniu legendy ochoczo zabrały się do pracy. Wspólnie ustalały jak powinny wyglądać poszczególne obrazki, dzieliły się pracą i pomysłami. Każdy miał prawo zaproponować swoje zmiany. Praca ta świetnie pokazała, jak zgodnie i kreatywnie można pracować w grupie oraz ukazała dzieciom, że wspólna praca przynosi wspaniałe rezultaty. Poniżej możemy podziwiać efekty ich pracy.

Komiks o Warsie i Sawie wykonany przez uczniów klasy II SSP STO

 

 

 

Kolejną książkę - komiks pod przewodnictwem pani Magdaleny Zatorskiej oraz pani Joanny Wójcickiej wykonali uczniowie klasy IV. Pani Magdalena Zatorska przedstawiła uczniom treść legendy, by potem wspólnie zrobić plan ramowy. Każdy uczeń dostał inną część do namalowania. Praca klasy IV również jest wynikiem zgodnej współpracy uczniów i uczennic klasy IV. A oto ich dzieło:

 

Komiks o Smoku Wawelskim wykonany przez uczniów klasy IV

 

 

 

Pani Joanna Wójcicka przetłumaczyła polskie dialogi na język angielski. Wpisaniem dialogów zajęły się dziewczynki z klasy IV oraz V.

Zapraszamy do objerzenia papaierowej wersji.

W tym celu należy zgłosić się do p. Joanny Wójcickiej.

 

 

Na spotkanie we Włoszech przygotowano również filmik z nagraniem liczb od 1-10 z sześciu krajów partnerskich: Rumunii, Włoch, Turcji, Grecji, Bułgarii oraz zaprezentowali nasze polskie liczby. Uczniowie chętnie uczyli się nowych umiejętności. Filmiki zostały nagrane w 5 różnych klasach:

 

Klasa III - język polski i język turecki (uczniów przygotowała p. Joanna Wójcicka),

Klasa II - język rumuński (uczniów przygotowała p. Joanna Wójcicka),

Klasa IV- język grecki i bułgarski (uczniów przygotowała p. Katarzyna Sasak),

Klasa V - język włoski (uczniów przygotowała p. Monika Bujnowska),

Klasa VI - język bułgarski (uczniów przygotowała p. Katarzyna Sasak).

 

 

Liczby od 1-10 w językach krajów partnerskich
w wykonaniu naszych uczniów

 

19 kwietnia w klasie IV na lekcji języka angielskiego uczniowie pracowali metodą projektu pt. "My own monster". Projekt ten posłużył uczniom do powtórzenia i utrwalenia bardziej zaawansowanego słownictwa związanego z częściami zwierząt takich jak: poroże, szpony, rogi, czułki, łuski, płetwy itd. Uczniowie po namalowaniu potworka samodzielnie opisywali jego charakterystyczne cechy i wygląd. Projekt ten był świetnym sposobem na doskonalenie umiejętności pisania w język angielskim. Poniżej można podziwiać niektóre prace uczniów:

Kacper Radecki kl. IV
 
Madzia Kiepas kl. IV
 
Julia Wyskiel kl. IV
 
Lenka Przemyska kl. IV
 
Marysia Kostecka kl. IV
 
Aleksandra Wójcicka kl. IV

 

Maj 2016

 

 

Trzecie spotkanie projektowe - Triggiano/Włochy
Projekt Erasmus+ realizowany przez Społeczną Szkołę Podstawową STO w Starachowicach  ma  za sobą kolejne, trzecie już  spotkanie projektowe.
W dniach 8 - 12.05.2016 r. we włoskiej szkole S. Giovani Bosco w Triggiano spotkali się nauczyciele z Polski, Turcji, Bułgarii, Rumunii, Grecji oraz Włoch. W trzecim spotkaniu projektowym udział wzięły: pani Dorota Glina - dyrektor SSP STO,  pani Bożena  Jaskros - dyrektor SG STO, pani Joanna Wójcicka - szkolny koordynator projektu, pani  Katarzyna Sasak oraz pani Iwona Madejska. Projekt "Learning through games to keep children at school" jest wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń z nauczycielami z krajów partnerskich oraz poznanie nowych metod pracy. Pod czas spotkania we Włoszech nauczyciele dowiedzieli się jak skutecznie można pracować z dziećmi metodą CLIL - czyli zintegrowanego nauczania przedmiotowo - językowego. Nauczyciele mieli możliwość obserwacji  różnorodnych zajęć. Nauczyciele brali udział w lekcjach takich jak: język angielski, wychowanie fizyczne, nauki przyrodnicze itp.  Poznano również zaplecze dydaktyczne oraz całą kadrę nauczycieli. Partnerzy z Włoch wspaniale przywitali gości niesamowitym występem artystycznym dzieci. Uczniowie klasy 5 zaśpiewali dla przybyłych gości piosenkę projektową oraz zatańczyli taniec w nowoczesnym stylu. Wspaniałym doznaniem był również występ szkolnego chóru "Manos Blancas", czyli "Białe Rękawiczki". Miłą niespodzianką było także się przedstawienie  anglojęzyczne  pt. "Pinokio" wykonane przez uczniów klas młodszych. Podczas seminarium spotkania Erasmus+ nauczyciele z krajów partnerskich przedstawili tradycyjne legendy wykonane przez uczniów w formie komiksu, a także zaprezentowali nagrania video z liczbami od 1-10, których  uczniowie pilnie uczyli się pod nadzorem nauczycieli. Wszystkie materiały dostępne są na stronie projektu "Learning through games to keep children at school".
Włoscy gospodarze, znani ze swojej gościnności, zabrali nauczycieli na wycieczkę do malowniczej miejscowości Alberobello, gdzie znajdują się tzw. trule, charakterystyczne domki z kamienia wpisane na Światową Listę Zabytków USESCO. Goście odwiedzili również Castle del Monte i miejscowości takie jak Matera, Bari oraz Trani.
Kolejne spotkanie projektowe będzie miało miejsce w Społecznej Szkole Podstawowej STO w Starachowicach. Podczas seminarium ustalono wspólnie zadania, jakie wszyscy partnerzy będą musieli wykonać na kolejne spotkanie.
Przyjazd gości z krajów partnerskich zaplanowano na 10 października 2016.

Seminarium projektowe.
Wizyta w Materze.
Goście oraz gospodarze w malowniczym Alberobello.
Nauczyciele podczas lekcji.
"TYGODNIK STARACHOWICKI"

 

Czerwiec 2016

 

 

 

Koniec roku szkolnego za pasem, jednak prace dotyczące projektu nie stoją w miejscu. Pani dyrektor Dorota Glina wraz z panią Joanną Stanecką oraz panią Katarzyna Sasak ustaliły wstępny plan czwartego spotkania projektowego, które odbędzie się w naszej placówce w dniach 10 - 14 października 2016. Ponadto Pani Katarzyna Sasak opracowała dla partnerów przykładowy plan lekcji z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT). Partnerzy z Turcji, Włoch, Bułgarii, Rumunii i Grecji mają za zadanie przywieźć na spotkanie w Polsce przygotowaną przez siebie lekcję z wykorzystaniem ICT wraz z materiałami, nagraniami, piosenkami itp.

Wrzesień 2016

 

 

 

 

 

Początek roku szkolnego W klasie III pani Joanna Stanecka przeprowadziła lekcję języka angielskiego metodą CLIL poznaną we Włoszech. Lekcja dotyczyła cyklu życia motyla i była połączeniem płaszczyzny języka obcego oraz wiadomości przyrodniczych. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z lekcji pt. "The lifecycle of butterfly".

Uczniowie klasy III SSP STO podczas lekcji z wykorzystaniem metody CLIL.

 

 

 

SPOTKANIE PROJEKTOWE W NASZEJ SZKOLE!!! -

10.10.2016 - 14.10.2016

 

Trwają bardzo intensywne przygotowania do kolejnego już, czwartego spotkania projektowego, które odbędzie się w naszej szkole. Uczniowie aktywnie uczestniczą w próbach do występu dla międzynarodowych gości. Wszystkim przydzielone zostały zadania. Uczniowie i ich wychowawcy odpowiedzialni są za dekoracje klas, w zależności od przydzielonego kraju. Wszyscy zatem niecierpliwie czekają na przyjazd gości!

We wrześniu uczniowie i nauczyciele rozpoczęli przygotowania do przyjęcia grupy projektowej Erasmus +. Rozpoczęły się prace nad dekoracjami klas i  programem artystycznym. Nauczyciele Beata Nowak, Magdalena Zatorska, Monika Bujnowska i Katarzyna Sasak przygotowali lekcje, w których udział wzięli uczestnicy spotkania w Polsce. 

 

Październik 2016

"Learning through games to keep children at school" czyli projekt "Nauczanie przez zabawę żeby zachęcić dzieci do chodzenia do szkoły" z wizytą w Polsce.

W dniach od 10 do 14 października 2016 r. w Społecznej Szkole Podstawowej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach odbyło się spotkanie projektowe i szkoleniowe programu Erasmus+. Do szkoły przyjechały delegacje ze szkół partnerskich z Włoch, Grecji, Turcji, Rumuni i Bułgarii. Mieliśmy okazję gościć nauczycieli różnych przedmiotów, którzy przyjechali, aby poszerzać swoją wiedzę na temat : "Uczenia przy wykorzystaniu gier interaktywnych".
Program naszego spotkania był ściśle związany z celami i założeniami naszego projektu i tematyką spotkania, a więc integracją kulturową, tradycjami narodowymi, historią Polski oraz przede wszystkim doskonaleniem metod interaktywnych i współczesnych technologii do prowadzenia zajęć z różnych przedmiotów.
Pierwszego dnia pani dyrektor Dorota Glina, szkolny koordynator projektu pani Joanna Stanecka oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uroczyście przywitali przybyłych gości. Nasi uczniowie pod kierunkiem pani Anny Szumilewicz przygotowali program artystyczny, podczas którego zaprezentowali tradycyjne tańce i piosenki z krajów partnerskich oraz wykonali znane utwory muzyczne. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich obecnych do odtańczenia Poloneza, którym symbolicznie rozpoczęliśmy program wizyty w Polsce. Tego samego dnia nasi goście odwiedzili naszą szkołę, którą zwiedzili w towarzystwie naszych uczniów i nauczycieli języka angielskiego. Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w klasach przygotowanych i udekorowanych w kolorach narodowych naszych partnerów. Spotkali się z uczniami i mogli wejść na dowolne lekcje, które akurat trwały w momencie wizyty. Dzień pierwszy zakończyliśmy wspólną wizytą w opactwie Cystersów w Wąchocku, gdzie brat zakonny opowiedział nam dzieje opactwa, co było jednocześnie świetnym wprowadzeniem do historii naszego regionu i Polski.
We wtorek wyjechaliśmy na całodniową wycieczkę do Warszawy, gdzie nasi goście odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. W tym miejscu każdy może bawiąc się, wykonując ciekawe eksperymenty, zdobywać wiedzę nie tylko z przedmiotów ścisłych, ale również historii i języków. Późnym popołudniem nasza grupa projektowa przespacerowała się w okolicach Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Była to wyprawa,  podczas której mogliśmy dowiedzieć się więcej o tym jak wyglądało życie w Polsce w czasie II wojny światowej.
Środa była dniem również bardzo pracowitym. Tego dnia spotkaliśmy się w szkole, gdzie nauczyciele- koordynatorzy ze szkół partnerskich rozmawiali o produktach końcowych i rezultatach projektu, zaprezentowali scenariusze przeprowadzonych przez siebie lekcji, w których wykorzystali metody interaktywne i podsumowali dotychczasowe działania projektowe. W tym dniu pozostali uczestnicy  malowali olbrzymie logo naszego projektu, które później wykorzystaliśmy jako dekorację na uroczyste przyjęcie w piątek, oraz wzięli udział w konkursie wiedzy o krajach partnerskich, przygotowanym przez panie Monikę Bujnowską i Joannę Stanecką oraz wzięli aktywny udział w lekcjach języka angielskiego, języka polskiego i zajęć komputerowych, które były prowadzone przez naszych nauczycieli z Polski. Po południu odwiedziliśmy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie przygotowano dla nas warsztaty decoupage, a więc miała miejsce kolejna ciekawa lekcja, którą można się zainspirować pracując z dziećmi.
Następnego dnia odbyła się całodniowa wycieczka do Krakowa. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na wzgórzu Wawelskim, gdzie zobaczyliśmy zamek i katedrę. Wspólnie spędziliśmy czas biorąc udział w swoistej lekcji historii w języku angielskim.  Oczywiście dzień zakończyliśmy spacerem na starówce.
Ostatniego dnia wszyscy uczestnicy spotkania spotkali się z prezydentem miasta panem Markiem Materkiem. Mogli dowiedzieć się więcej o życiu i szkolnictwie w Starachowicach. Była to bardzo sympatyczna wizyta.  Następnie cała grupa wzięła udział w rajdzie rekreacyjno-integracyjnym na Święty Krzyż. Wjechaliśmy na górę "ciuchcią". Wszyscy świetnie się bawili, bo dzięki pięknej pogodzie mogliśmy jeszcze raz podziwiać piękne świętokrzyskie okolice. Spacer był również świetnym sposobem na zobaczenie przyrody regionu świętokrzyskiego i ciekawostki jaką jest gołoborze. Wieczorem pożegnaliśmy się na ostatniej kolacji. Goście mogli spróbować tradycyjnych potraw Polskich, wśród których pierwsze miejsce zajął żurek. Razem bawiliśmy się przy wspólnych śpiewach przy gitarze.

"TYGODNIK STARACHOWICKI"

 

 

Listopad 2016

W minionym miesiącu przeprowadziliśmy ewaluację naszego projektu. W naszej szkole rodzice uczniów, wychowawcy i nauczyciele wypełnili ankiety badające ich stopień zadowolenia z pracy szkoły. Wyniki anonimowych ankiet zostały wysłane do szkół w Rumuni i Bułgarii, które opracują zbiorcze wyniki badań ankietowych.

W dniu 29.11.2016 r. uczniowie naszej szkoły bawili się na spotkaniu Andrzejkowym zorganizowanym dla nich przez Radę Uczniowską. Każdy uczestnik mógł powróżyć sobie z ciastka, z wosku i butów, a wszystko zgodnie ze staropolską tradycją andrzejkową. Dzięki zabawie uczniowie mogli poznać historię święta i dzięki temu historię Polski.

Kramik klasy II
Kramik klasy IV
Kramik klasy V
Kramik klasy III
Zabawa była przednia :-)

 

Grudzień 2016

Miniony miesiąc był dla nas czasem obfitym w świąteczną atmosferę. Uczniowie poprzez zabawę i w duchu zbliżających się świąt mogli również uczyć się języka angielskiego.

W dniu 6.12.2016 r. klasa VI uczyła się pisać listy w języku angielskim. Aby było nam przyjemniej, uczniowie pisali swoje listy do Świętego Mikołaja. W tym dniu dzieci w Polsce dostają upominki od Świętego.

Na dwa tygodnie przed świętami uczniowie klasy VI wykonali również karty świąteczne, które zostały potem wysłane do szkół partnerskich naszego projektu.

W tym czasie klasa IV uczyła się konstrukcji: there is, there are.". By praca była łatwiejsza dzieci tworzyły opisy świątecznego pokoju marzeń i ucząc się czegoś "obowiązkowego", miały jednocześnie zabawę wykorzystując słownictwo dotyczące świąt Bożego Narodzenia.

W każdej klasie uczniowie wraz z wychowawcą ubrali choinki świąteczne jak nakazuje tradycja, a 19.12.2016 r. odbyły się w naszej szkole świąteczne Jasełka. Był to czas kiedy wszyscy pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice mogli się razem spotkać w miłej świątecznej atmosferze. 

16 XII 2016 r.
HAPPENING EKOLOGICZNO-PLASTYCZNY "EKO-CHOINKA" 
- kolejny przykład współpracy z organizacjami

16.12.2016 r. uczniowie klas II wraz z wychowawczynią p. Marzeną Mączyńską i opiekunem p. Wojciechem Gęburą udali się na Happening ekologiczno-plastyczny "Eko-choinka" do Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Aby uczniowie mogli wziąć w nim udział, musieli przygotować ozdoby choinkowe z odpadów segregowanych oraz krótką prezentację surowców, z których one powstały.
Uczniowie klasy II wykazali się ogromną aktywnością, pomysłowością  i starannością w wykonania prac. Pan prezydent Marek Materek podziękował wszystkim uczniom za udział i ogłosił, że wszystkie ozdoby, które w tym dniu zostały przyniesione zostaną zawieszone na choince znajdującej się w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego. Cała impreza odbyła się w bardzo miłej atmosferze,  a wspólne ubieranie choinki sprawiło wszystkim wiele radości. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał miły upominek.

7 XII 2016 r.
KLASA I SSP STO POZNAJE LITERATURĘ DZIECIĘCĄ 
- spotkanie
z ciekawym człowiekiem

Pani bibliotekarka czyta o przyjaźni.
Wszyscy uważnie słuchamy.

 

 

 

Styczeń 2017

Rozpoczęliśmy działania związane z realizacją kolejnego działania związanego z realizacją projektu.
W tym miesiącu uczniowie, pod kierunkiem pani Magdaleny Zatorskiej, wykonali pacynki ze skarpet
i rękawiczek. W ten sposób kreatywnie rozwijali się uczniowie klasy IV - dnia 23 stycznia i uczniowie klasy V i VI w dniu 26 stycznia. Stworzone przez uczniów pacynki zostaną następnie wykorzystane na innych zajęciach lekcyjnych. Mamy nadzieję, że uprzyjemnią i uatrakcyjnią uczniom proces uczenia się.

Pani dyrektor Dorota Glina i pani Katarzyna Sasak opracowały projekt foldera upamiętniającego
i promującego minione spotkania projektowe w Polsce.

Folder i pacynki pojadą z nami na spotkanie projektowe i szkoleniowe do Rumunii.

27 I 2017 r.
II KOLĘDOWANIE BEZ BARIER 
- współpraca z organizacjami

Nasi uczniowie i nauczyciele SSP i SG od kliku lat współpracują z Fundacją "Nasze Zdrowie". To organizacja, działająca przy Szpitalu Powiatowym w Starachowicach, która prowadzi różnorodną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Między innymi promuje i rozwija ich artystyczne  talenty. Fundacja stawia sobie za cel zerwanie ze schematycznym, stereotypowym myśleniem, że osoby niepełnosprawne są niesamodzielne, nieudolne i tylko oczekują pomocy od innych. Przeciwnie !
Duża grupa osób niepełnosprawnych chętnie włączyłaby się w aktywne spędzanie czasu, prezentując swoje umiejętności i dzieląc się pasjami, talentami, zainteresowaniami i dokonaniami.
Nasi uczniowie mogą się o tym przekonać, uczestnicząc w imprezach artystycznych z udziałem tych osób. 27 stycznia 2017 r., w Hotelu "Europa" odbył się koncert - "II Kolędowanie bez Barier". Spotkali się tam zdrowi i mniej zdrowi, najmłodsi, młodzież, osoby w średnim i podeszłym wieku. Wszyscy połączeni chęcią wspólnego śpiewania i zabawy.
"Pójdźcie za naszą Gwiazdą, pójdźcie w Jasności Jasność..." - takie przesłanie z oratorium "Kolęda - Nocka" / muz. Wojciech Trzciński, Ernest Bryll/ wyśpiewali podopieczni "Tęczowej Pracowni" z Fundacji "Nasze Zdrowie" i zachęcili wszystkich do wspólnego śpiewu.
Nasze Szkoły godnie reprezentowali: Madzia Kiepas (kl. V), Mikołaj Dyka ( kl. VI) oraz Inga Kiepas i Dominika Kubik z klasy II SG.
Pięknie przygotowany przez pana Darka Dygasa kwartecik wykonał piosenki znane społeczności szkolnej z wykonań na Jasełkach.  Zaśpiewali "Nadziei blask..." i  "Daj im znać, że Święta są już dziś". Ponadto Mikołaj zachwycił publiczność solowym wykonaniem piosenki "Mario, czy już wiesz?" Panie dyrektor - Bożena Jaskros i Dorota Glina otrzymały podziękowanie za współpracę Naszych Szkól z Fundacją "Nasze Zdrowie".  Dzięki takim imprezom, jak ten koncert,  można się przekonać , że możliwe jest znoszenie barier między zdrowymi, a niepełnosprawnymi.

 

27 I 2017 r. AKCJA "KRUCHY LÓD" - BEZPIECZNE FERIE - współpraca z organizacjami

 

25, 26 I 2017 r. DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Luty 2017

W dniu 14 lutego pani Teresa Rybka - nauczycielka języka polskiego - razem z klasą 5 wykonali pacynki
z rękawiczek i piłeczek pingpongowych w ramach zajęć wyrównawczych z języka polskiego, przygotowujących do zajęć teatralnych rozwijających kreatywność ucznia.

Dnia 20.02.2017 pani Katarzyna Sasak przygotowała krótki filmik dla nauczycieli z Rumunii, w którym prezentuje wymowę polskiego hymnu narodowego. (filmik dostępny w dokumentacji projektu)

Dnia 28.022017 pani Katarzyna Sasak wykorzystała pacynki, stworzone na lekcjach plastyki, pracując z uczniami klasy 6 na lekcji: "Our planet- ćwiczenia w mówieniu".

  

Tego samego dnia pan Dariusz Dygas na lekcji muzyki w klasie 4 wykorzystał pacynki do nauki piosenki. Temat lekcji: "W świecie kultury - pacynki idą na jagody"

 

22 II 2017 r.
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W KLASIE I SSP STO

Pilnie słuchamy i czytamy.
Zabawa jest nauką.
Chętnie pracujemy zespołowo.
Rodzice widzą jacy jesteśmy pilni.

 

 

Marzec 2017


W minionym miesiącu nauczyciele i uczniowie nadal wykorzystywali zrobione przez siebie pacynki. Klasa 5 uczyła się zasad obowiązujących na drogach Wielkiej Brytanii na lekcji języka angielskiego w dniu 2.03.2017, a klasa I ćwiczyła dodawanie w dniu 3.03.2017 na zajęciach matematycznych.

Został również opracowany filmik pokazujący jak pracowaliśmy z kukiełkami na różnych zajęciach.

 

17 III 2017 r.
SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI w SSP STO

17 marca, w ramach "Spotkań z ciekawymi ludźmi" uczniowie klas 0-III  Społecznej Szkoły Podstawowej STO gościli stomatologa pana dr Piotra Borowskiego (prywatnie tatę Dominika i Tomka uczniów naszej szkoły). Pan doktor wraz z panią Izabelą Pokorą  - higienistką stomatologiczną, opowiedzieli o tym, co jest szkodliwe dla naszego szkliwa i jak tworzy się próchnica. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak prawidłowo szczotkować zęby, jak pielęgnować jamę ustną i jakie produkty spożywać, żeby mieć piękny biały uśmiech.  Wizyta była bardzo ciekawa i pouczająca. Uświadomiła uczniom, że każdy jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. Spotkanie zakończyła niespodzianka przygotowana przez pana doktora dla uczestników. Były to zestawy do pielęgnacji zębów. Zaraz po prelekcji uczniowie użyli akcesoriów i z radością stwierdzili, że dla nich nie straszna wizyta w poradni stomatologicznej.

Uważnie słuchamy jak dbać o higienę jamy ustnej.
Pan doktor demonstruje prawidłowy sposób szczotkowania zębów.
Goście podarowali nam piękne szczoteczki i pastę do zębów - teraz jeszcze chętniej odwiedzamy dentystę.

 

 

21 III 2017 r.
DZIEŃ OTWARTY KOMENDY POLICJI - 
współpraca z orgazniacjami

 


26 - 30 III 2017 r.
PROJEKT: "UCZENIE PRZEZ ZABAWĘ" Z WIZYTĄ W SIBIU, RUMUNIA

Nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej STO mięli niepowtarzalną okazję wziąć udział
w Szkoleniowym spotkaniu poprojektowym w Sibiu w Rumunii, które miało miejsce w dniach 26-30 marca 2017 r. W szkoleniu również brali udział nauczyciele ze szkół partnerskich z Grecji, Turcji, Włoch oraz Bułgarii.

Głównym tematem spotkania było wykorzystanie pacynek, kukiełek na różnych lekcjach czy przedstawieniach teatralnych. Nasza szkoła zaprezentowała przedstawienie po tytułem: "Legenda o bazyliszku" przygotowane przez klasę V pod kierunkiem naszej polonistki pani Teresy Rybki oraz różne inne formy pracy z pacynkami, które wykorzystano na lekcjach muzyki, matematyki czy języka angielskiego.

Na spotkaniu mogliśmy zobaczyć jak nauczyciele i uczniowie z innych krajów partnerskich pracowali
z kukiełkami oraz obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów z Rumunii pod tytułem: "Świnki trzy". Wizyta w rumuńskiej szkole, udział w warsztatach przygotowanych przez tamtejszych nauczycieli i uczniów był świetną okazją do czerpania inspiracji do urozmaicania naszych własnych lekcji, a wspólne wycieczki do miejsc związanych z historią kraju dawały możliwość do doskonalenia naszych umiejętności komunikacyjnych, pracy w grupie czy umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

 

 

Kwiecień 2017

Zaktualizowaliśmy nasza gazetkę ścienną projektu. Znalazły się na niej informacje o wszystkich odbytych spotkaniach oraz materiały, z których można czerpać inspirację do codziennej pracy
z dzieckiem. 


Przygotowaliśmy również ulotkę informacyjną dla rodziców, którą otrzymają oni w dniu 24 kwietnia na zebraniu z rodzicami. -------------> link

Ukazał się również artykuł o  pobycie naszych nauczycieli w Rumunii.

Tygodnik Starachowicki nr 15 z dn. 10.04.2017 r. ---------------> artykuł  

 

W dniu 20 kwietnia 2017 klasy II i III naszej szkoły pracowały na zajęciach dodatkowych z plastyki tworząc prace przestrzenne zainspirowane materiałami przywiezionymi z Rumunii.
Pani Magdalena Sokołowska przeprowadziła zajęcia: "Kurczaki" - praca przestrzenna z papieru i włóczki.

 

20 IV 2017 r.
UCZTA BOGÓW

===============================================================

We współczesnym świecie zapracowani rodzice rzadko mają szansę wspólnie uczyć się i bawić ze swoimi dziećmi. Dlatego niezwykle ważne są inicjatywy, które umożliwiajątakie kontakty.
W Społecznej Szkole Podstawowej STO w Starachowicach jest to możliwe dzięki zaangażowaniu dyrekcji, rodziców i nauczycieli. Jedną z takich inicjatyw był piknik mitologiczny w klasie piątej.
I chociaż nie dopisała pogoda i trzeba było go przenieść do szkoły, w imprezie wzięli udział rodzice oraz ich dzieci.
20 kwietnia uczniowie klasy piatej wraz z rodzicami oraz panią dyrektor Dorotą Gliną spotkali się po południu na niezwykłej lekcji. Zamiast tradycyjnej powtórki z mitologii dzieci wraz z nauczycielką języka polskiego, panią Teresą Rybką, przygotowały ucztę bogów olimpijskich. Zaproszeni goście poczęstowani zostali przygotowaną samodzielnie przez uczniów ambrozją (sałatką z arbuza) i nektarem (sokiem z pomarańczy). Rodzice mogli podziwiać paradę bogów, obejrzeć dramy, degustując potrawy, a także wspólnie rozwiązywać krzyżówki mitologiczne.
To była wspaniała uczta dla ducha, umysłu i ciała - powiedziała po niej pani Dorota glina. Jestem zachwycona wiedzą, pomysłem i talentami dzieci. Cieszę się, że mimo deszczowej pogody, doszła do skutku.

 

***

 

Dnia 28 kwietnia 2017 w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Języków Obcych, dzięki któremu promowaliśmy nasz projekt Erasmus+ i poszerzyliśmy wiedzę na temat krajów biorących udział w projekcie.

Imprezę szkolną poprowadziła pani Anna Szumilewicz, a nasze anglistki zajęły się przygotowaniem poszczególnych występów.

Dzień Języków rozpoczął się od przedstawienia "Alicja w Krainie Czarów" przygotowanego przez uczniów klasy I gimnazjum pod kierunkiem pani Katarzyny Sasak i Moniki Bujnowskiej. Przedstawienie zostało przygotowane w języku angielskim,  pokazywało magię teatru i  jednocześnie jak ważne jest kreatywne myślenie. Było świetną lekcja języka angielskiego i literatury brytyjskiej.

 

Następnie społeczność uczniowska naszych szkół miała okazję spotkać "ciekawego człowieka", którym był pan Quentine Venter - tata Abigail z klasy II SSP. Opowiedział nam o życiu w RPA - kraju z którego pochodzi. Uczniowie mogli zadawać swoje pytania i przy okazji ćwiczyć komunikację w języku angielskim.

Ostatnim punktem zabawy było przygotowanie przez uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej kramików prezentujących restauracje z krajów biorących udział w projekcie.

Klasa III g - przygotowała kramik o Bułgarii

Klasa II g - przygotowała kramik o Rumunii


Klasa I g - przygotowała kramik o Grecji


Klasa VI - przygotował kramik o Polsce


Klasa V - przygotowała kramik o Włoszech


Klasa IV - przygotowała kramik o Turcji

Na kramikach znalazły się plakaty, dekoracje i co okazało się największym hitem - jedzenie z prezentowanych krajów.

 

Dziękujemy wychowawcom klas o pomoc w organizacji kramików oraz wszystkim uczniom za bardzo aktywny udział w naszej językowo-projektowej zabawie.

 

Maj 2017


12 V 2017 r.
SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM W SSP STO

===============================================================

W piątek 12 maja uczniów klas 0-III odwiedziła pani Magdalena Mroczek - kierownik Miejskiej Biblioteki dla DziecI i Młodzieży "Plastuś". Wizyta pani Madzi zbiegła się w czasie z ważnymi świętami dla bibliotekarzy tj. Tygodniem Bibliotek oraz setnym jubileuszem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczny maj jest zimny i deszczowy,  więc pani Madzia postanowiła "zabrać" nas tam, gdzie zawsze jest ładna, słoneczna pogoda - w krainę Orientu. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść o alchemiku, doradcy dobrego sułtana Abdulli, który jest bohaterem książki Wojciecha Widłaka pt. "Syrop maga Abrakabry". Po wysłuchaniu utworu dzieci podzielone na trzy grupy układały ilustracje w porządku chronologicznym, rozpoznawały jakiego władcę (cara, króla, faraona, cesarza czy sułtana) przedstawiają ilustracje, odgadywały, która z zaprezentowanych im budowli przedstawia pałac sułtański, składały puzzle oraz wspólnie z panią Madzią odtańczyły turecki taniec. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały ciekawych informacji, które przekazał im nasz gość. Zadawały także wiele pytań. Spotkanie było bardzo pouczającE  i przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.
Z niecierpliwością będziemy czekali na kolejne - w naszej szkole lub w "Plastusiu", do którego zaprosiła wszystkich pani Madzia.  


18 V 2017 r.
SPOTKANIE Z PREZYDENTEM MIASTA STARACHOWICE W SSP STO

18 maja 2017 roku naszą szkołę odwiedził Prezydent Miasta Starachowice pan Marek Materek. Podczas spotkania z najmłodszymi uczniami naszej szkoły pan Prezydent wcielił się w rolę lektora, przeczytał baśń pt.: "Trzy małe świnki". Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii. Jak można było zauważyć pan Prezydent Marek Materek znakomicie czuł się w nowej roli. Doskonale poradził sobie także z analizą treści i poprowadzeniem rozmowy podsumowującej z dziećmi. Na zakończenie spotkania najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zadawać pytania panu Prezydentowi. Dzięki temu dzieci dowiedziały się o tym jak trudna i odpowiedzialna jest praca pana Prezydenta, ile zarabia, co lubi, a czego nie. To było bardzo miłe spotkanie.

 

Przeprowadzono końcowe ankiety dla nauczycieli i rodziców oraz obserwacje uczniów. Wyniki wysłano do szkół w Bułgarii i Rumunii, które opracują zbiorcze wyniki ankiet.

W dniach 15-20 maja 2017 uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami i nauczycielami wzięli udział w tygodniowej imprezie plenerowej Zielona Szkoła, która odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej
w Tatrach. Uczniowie i ich rodzice mogli uczyć się poza szkołą i  wspólnie bawiąc się poznawać tatrzańską przyrodę, piętra roślinności oraz mikroklimat jaskiń. Dzięki zajęciom integracyjnym przy ognisku mogli wspólnie cieszyć się góralską muzyką i tańcami. Nauka w takim otoczeniu jest
z pewnością zachętą do nauki i uczęszczania do szkoły, a czas spędzony wspólnie z rodzicami
i nauczycielami jest niesamowitą okazją na zaciśnianie przyjaznych więzi.

 

Czerwiec 2017

Nauczyciele Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach mięli niepowtarzalną okazję wziąć udział w Szkoleniowym spotkaniu projektowym w Heraklionie w Grecji, które miało miejsce w dniach 04-08 czerwca 2017 r. W szkoleniu również brali udział nauczyciele ze szkół partnerskich z Grecji, Turcji, Włoch, Bułgarii oraz Rumunii.

Głównym tematem spotkania związanego z uczeniem się, nauczaniem i szkoleniami było uczenie się poza szkołą. Nasza szkoła zaprezentowała filmik i plakat promujący udział uczniów w Zielonej Szkole, którą specjalnie na cele projektu zorganizowaliśmy w Tatrach. Dzięki temu mogliśmy pokazać jak uczniowie i ich rodzice wraz z nauczycielami, mogą spędzać czas na nauce, która jednocześnie sprawia przyjemność. Uczyliśmy się o piętrach roślinności, sośnie limbie czy tradycjach góralskich. Klasa piąta wraz z nauczycielem języka polskiego panią Teresą Rybką oraz licznie przybyłymi rodzicami wzięli udział w pikniku mitologicznym, który niestety musiał zostać przeniesiony do budynku z powodu złej pogody. Nauczyciele z krajów partnerskich zaprezentowali swoje filmy i plakaty. Dzięki temu mogliśmy podzielić się doświadczeniami.

Na spotkaniu mogliśmy zobaczyć jak nauczyciele i uczniowie z Grecji pracują z uczniami metodą projektu w muzeach i w terenie. Wszyscy uczestnicy spotkania z greckimi uczniami odwiedzili Knossos, Muzeum Historii Naturalnej i spacerowali z tabletami po mieście odkrywając jego historię starożytną.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali przepiękną prezentację mitu o Minotaurze, którą zaprezentowali pierwszego dnia naszego pobytu na Krecie. Uczestnicy spotkania mogli również podziwiać tańce narodowe z krajów partnerskich w wykonaniu uczniów szkoły w Heraklionie.

W tych samych dniach odbyło się również międzynarodowe spotkanie projektowe, na którym koordynatorzy wspólnie przedyskutowali rezultaty przeprowadzanych ankiet, wpływ projektu na nasze szkoły i raport końcowy.

Wizyta w greckiej szkole, udział w warsztatach przygotowanych przez tamtejszych nauczycieli i uczniów był świetną okazją do czerpania inspiracji do urozmaicania naszych własnych lekcji, a wspólne wycieczki do miejsc związanych z historią kraju dawały możliwość do doskonalenia naszych umiejętności komunikacyjnych, pracy w grupie czy umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

 

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes