ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 
Previous Next

11.01.2020 r. - Akademia Młodego Biologa - układ krwionośny

W sobotę 11.01.2020 r. odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia Akademii Młodego Biologa prowadzone przez dr Szymona Zmorzyńskiego.

Po sercu, którego budowę i działanie uczniowie poznali na poprzednich zajęciach przyszedł czas na układ krwionośny. W części teoretycznej uczniowie poznali rodzaje i budowę naczyń krwionośnych, mały i duży obieg krwi, krążenie mózgowe (barierę krew - mózg), krążenie wrotne (jelitowo - wątrobowe) oraz sieć dziwną w kłębuszkach nerkowych.
W części praktycznej uczniowie zbadali tętno metodą palpacyjną (uciskową) oraz ciśnienie krwi za pomocą sfigmomanometru (ciśnieniomierza zegarowego) i stetoskopu.
Młodzi badacze wykonali kilka pomiarów i porównali ciśnienie krwi w pozycji siedzącej, leżącej oraz po zadziałaniu na organizm niskiej temperatury.
Sprawdziliśmy również wpływ niedokrwienia na stan tkanek i narządów. W tym celu odcięliśmy za pomocą napompowanego mankietu sfigmomanometru dopływ krwi do przedramion i dłoni dwojga ochotników. Wyniki były spektakularne - bladość skóry, obniżona temperatura oraz zaburzenia czucia, które po pewnym czasie wróciły do normy.
Na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć zadań maturalnych związanych oczywiście z układem krwionośnym.
 
Anna Kamińska

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes