Uczniowie klasy 0 a z pomocą rodziców wzięli udział w projekcie Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury. Dzięki temu mogli podzielić się swoimi ulubionymi tytułami książkowymi oraz wzmocnić swoje zamiłowanie do literatury dziecięcej.
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH |
27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 |
Dyrekcja | Historia STO | Archiwum | E-dziennik | Projekt ERASMUS+ | Sprawozdania | Kontakt |
![]() |
|
SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ
Uczniowie klasy 0 a z pomocą rodziców wzięli udział w projekcie Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury. Dzięki temu mogli podzielić się swoimi ulubionymi tytułami książkowymi oraz wzmocnić swoje zamiłowanie do literatury dziecięcej.
Obrazkowe historie zamknięte w ramki, chmurki z wypowiedziami bohaterów i narratora cieszą się ogromnym zainteresowaniem od wielu, wielu lat. Lubią je dorośli oraz dzieci. Kolorowe - zachęcają do czytania i oglądania wielu niesamowitych przygód. Uczniowie klasy II SSP STO na lekcjach również zapoznali się z tą formą twórczości, czyli sekwencyjną historią obrazkową z dodanym tekstem. Wcielenie się w autora tak niesamowitych dzieł przyniosło uczniom mnóstwo zabawy. Prace są bardzo kreatywne, pomysłowe i kolorowe. Każda historia jest inna. Podczas lekcji obejrzeliśmy również animację "Jak powstaje książka", czyli film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry, dzięki której już wiemy jaką drogę musi pokonać książka zanim trafi do księgarni i naszego domu. Wychowawca - Karolina Stompór
Galeria zdjęć
Dzień Kota na angielskim... Obchodziliśmy go 17 lutego. Okazuje się, że te kochane zwierzaki wprost uwielbiane są przez dzieci. Dlatego tym bardziej miło było nam "gościć koty" na lekcjach angielskiego. W kl.1, przy okazji poznawania produktów spożywczych, uczniowie opowiadali o ulubionym jedzeniu kotów. Swoją miłość do kotów dzieci wyraziły wykonując kolorowe, plastyczne prace. Zosia, Pola, Dawid, Kornelka i Rozalka nagrali krótkie filmiki, na których po angielsku przedstawiają swojego pupila. Klasa 2 podczas nauki o zwierzętach bliżej przyjrzała się kotom, poznając nazwy kotów domowych i dzikich. Klasa 3b opowiadała, co koty potrafią, a czego nie potrafią robić, sprawnie posługując się wprowadzonym niedawno czasownikiem "can/can't". Przy okazji obchodów Dnia Kota wszyscy uczniowie powtórzyli sobie nazwy części ciała, w tym słówka ogon, łapy, wąsy, futro. Na lekcji pojawiły się matematyczne "kocie" łamigłówki, odkodowywanie obrazka i krótkie czytanki po angielsku, których bohaterem był kot. Dzień Kota upłynął klasie 1, 2 i 3b na intensywnej, ale ciekawej i przyjemnej pracy.
„W świecie mitów” – konkurs czytelniczy dla uczniów klasy piątej
Sześcioro uczniów klasy piątej: Maria Biesiada, Łucja Jary, Tomasz Jaworski, Hubert Krystyniecki, Adam Majecki, Antoni Skorzyński wzięło udział w konkursie „W świecie mitów”, który odbył się 19 lutego 2021 r w naszej szkole.
Uczniowie wspólnie bawili się i uczyli, wykonując kolejne zadania inspirowane znanymi mitami. Rozwiązali krzyżówkę, która sprawdziła znajomość ogólnych pojęć ze wskazanych opowieści mitycznych. Następnie - zgodnie z wylosowanym numerem odpowiadali na pytania dotyczące znajomości bogów, bohaterów oraz wydarzeń mitologicznych , popisali się rozumieniem frazeologizmów zaczerpniętych z mitologii i rozpoznali mit, na podstawie przeczytanego fragmentu. Ostatnia konkurencja polegała na wylosowaniu rekwizytu, który należało dopasować do mitu, a później wcielić się w bohatera tejże opowieści i z jego perspektywy przedstawić przygodę opisaną w micie.
Komisja w składzie: Agnieszka Pawelec i Katarzyna Matysek oceniła wszystkie zadania wykonane przez uczestników i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce: Hubert Krystyniecki
II miejsce: Łucja Jary
III miejsce: Tomasz Jaworski, Antoni Skorzyński
Konkurs okazał się świetną zabawą, podczas której uczniowie mieli okazję zaprezentować wiedzę na temat mitologii, poszerzyć swoje wiadomości, a także wykazać się umiejętnością aktorskiego wcielenia się w rolę boga, bogini lub herosa greckiego.
Gratulujemy szerokiej wiedzy wszystkim uczestnikom konkursu !!!
Opracowały:Agnieszka Pawelec
Katarzyna Matysek
21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to obchodzone jest na całym świecie już po raz 21.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego.
Święto upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace (obecnie stolica Bangladeszu), gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu. Oficjalnie rząd Pakistanu ogłosił bengalski językiem urzędowym w 1956 roku, po wielu latach sporów, a 21 lutego to obecnie święto narodowe w Bangladeszu.
Poza upamiętnieniem wymienionych wydarzeń, głównym przesłaniem międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest promocja wielojęzyczności oraz zwrócenie uwagi na chronienie różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur.
Jak wymiera język?
Dziś na świecie istnieje ponad 6 tysięcy żywych języków, choć w okresie największego zróżnicowania ludzkość używała około 13 tysięcy języków! Między XV a końcem XX wieku wymarła prawie połowa języków świata. Wśród 6 tysięcy języków używanych współcześnie większość to języki niszowe, którymi posługuje się od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Mniej więcej 80 procent ludności świata porozumiewa się na co dzień w 80 językach dominujących, wśród których prym wiedzie chiński (dialekt mandaryński – ok. 1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln). W ciągu ostatnich 70 lat zaprzestano używania ponad 200 języków, a proces ten przyspieszył na przełomie XX i XXI wieku na tyle, że do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa używanych języków. Unikatowe dziedzictwo lingwistyczne, kulturowe i antropologiczne zniknie z powierzchni Ziemi na zawsze.
Do „śmierci języka” przyczyniają się przede wszystkim zmiany społeczne, głównie migracje i wyjazd młodych osób z danego terytorium w poszukiwaniu pracy, a tym samym oderwanie od korzeni.
Języki zagrożone w Polsce
Atlas Języków Zagrożonych wymienia w Polsce dziewięć języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz. Najsilniej zagrożony jest należący do grupy języków zachodniogermańskich wymysiöeryś, czyli język wilamowski, którym posługuje się zaledwie około 70 starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska Białej. Wilamowski to język synkretyczny, który powstał z dialektów niemieckich, niderlandzkich i fryzyjskich dzięki potomkom holenderskich i niemieckich osadników, którzy osiedlili się w Wilamowicach w XIII wieku i stworzyli tam odrębną kulturę.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o bogactwie różnorodności językowej i podkreśla jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 2000 roku.
Z tej okazji zapoznajcie się z przygotowanymi dla Was materiałami. Są wśród nich informacje, ale i zadania do wykonania oraz świetna zabawa.
Miłego Dnia Języka Ojczystego!
Jolanta Susfał
Galeria zdjęć | Prezentacja | Pobierz dokument | Pobierz plakat | Pobierz materiały |
Zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie teatralnym skierowanym do uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej STO klas 4 -6 i 7-8 oraz do uczniów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Starachowicach. Konkurs ma charakter wewnątrzszkolny.
W naszej szkole stało się już tradycją, że na koniec każdego semestru w szkole podstawowej przeprowadzane są konkursy: „Życzliwy Uczeń” dla klas 0-III oraz „Mistrz Języka Angielskiego” w klasach I-III. Rozstrzygnięcie konkursów odbyło się 15 lutego 2021 roku i miało uroczysty charakter. Pani Dyrektor Bożena Jaskros podziękowała wszystkim klasom za udział w konkursach i wręczyła nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Podzieliła się również z uczniami swoją refleksją na temat życzliwości, zwracając uwagę, jak ważną i cenną życiową postawą w dzisiejszych czasach jest serdeczność i otwartość wobec drugiego człowieka.
Miło jest nam ogłosić, że w I semestrze roku szkolnego 2020/2021 tytuł „Życzliwego Ucznia” zdobyli:
Leon Kołuziński – kl.0 a
Piotr Bujnowski – kl.0 b
Katarzyna Rybak – kl.I
Natasza Szymańska – kl.II
Hania Gawor – kl.III a
Andrzej Jaworski – kl.III b
Mistrzami języka angielskiego po pierwszym półroczu zostali:
Jan Jasztal, Kornelia Książek – kl.I
Jan Gawor – kl.II
Ula Kos, Weronika Papaj – kl.III a
Aleksander Pożoga - kl.III b
W okresie bożonarodzeniowym został zorganizowany również mini festyn angielskiej piosenki świątecznej. Za piękne i oryginale wykonanie kolęd oraz piosenek bożonarodzeniowych wyróżnieni zostali:
Rozalia Kosior – kl.I
Paweł Nowak – kl.II
Dorota Szymczak – kl.II
Wszystkim serdecznie gratulujemy! 😊
Opracowała: Joanna Bednara