ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 
Previous Next

10.01.2020 r. uczniowie SLO STO w Starachowicach (profil medyczny) udali się pod opieką nauczycieli: p. Anny Kamińskiej i p. Sybilli Leskiej-Chamery na Noc Biologów, która odbyła się po raz kolejny na UJK w Kielcach.

Uczniowie uczestniczyli w warsztatach "Twoje zdrowie w twoich rękach", w trakcie których zbadali działanie narządów zmysłów, wysłuchali ciekawych wykładów wygłoszonych przez pracowników naukowych Instytutu Biologii oraz odwiedzili Zakład Biologii Komórki i Mikroskopii Elektronowej, gdzie wzięli udział w warsztatach "Nowoczesne techniki mikroskopowe w biologii komórki". Uczniowie poznali techniki przygotowywania preparatów mikroskopowych do mikroskopu elektronowego, m.in. budowę i zasadę działania ultramikrotomu - urządzenia do cięcia niezwykle cienkich preparatów zatopionych w żywicy, a następnie budowę, zasadę działania i możliwości zastosowania transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM), które zdradziła nam p. dr Anna Wieczorek.

Previous Next

W sobotę 11.01.2020 r. odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia Akademii Młodego Biologa prowadzone przez dr Szymona Zmorzyńskiego.

Po sercu, którego budowę i działanie uczniowie poznali na poprzednich zajęciach przyszedł czas na układ krwionośny. W części teoretycznej uczniowie poznali rodzaje i budowę naczyń krwionośnych, mały i duży obieg krwi, krążenie mózgowe (barierę krew - mózg), krążenie wrotne (jelitowo - wątrobowe) oraz sieć dziwną w kłębuszkach nerkowych.
W części praktycznej uczniowie zbadali tętno metodą palpacyjną (uciskową) oraz ciśnienie krwi za pomocą sfigmomanometru (ciśnieniomierza zegarowego) i stetoskopu.
Młodzi badacze wykonali kilka pomiarów i porównali ciśnienie krwi w pozycji siedzącej, leżącej oraz po zadziałaniu na organizm niskiej temperatury.
Sprawdziliśmy również wpływ niedokrwienia na stan tkanek i narządów. W tym celu odcięliśmy za pomocą napompowanego mankietu sfigmomanometru dopływ krwi do przedramion i dłoni dwojga ochotników. Wyniki były spektakularne - bladość skóry, obniżona temperatura oraz zaburzenia czucia, które po pewnym czasie wróciły do normy.
Na zakończenie zajęć nie mogło zabraknąć zadań maturalnych związanych oczywiście z układem krwionośnym.
 
Anna Kamińska

W dniu 19.12.2019r. uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO uczestniczyli w konferencji profilaktycznej podsumowującej projekt „Giełda Alternatywnej Profilaktyki Aktywnej – GAPA”. Wydarzenie organizowali: Starosta Starachowicki, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Państwowy Inspektor Sanitarny. Celem konferencji było przedstawienie zagrożeń zdrowia stwarzanych przez środki psychoaktywne, narkotyki oraz nowatorskie wyroby tytoniowe.
W czasie spotkania uczniowie zostali nagrodzeni za udział w konkursie „Krótki film o bezpieczeństwie”. Zajęliśmy II miejsce. FILM

Previous Next

13 grudnia 2019 r. w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Starachowicach odbyła się bożonarodzeniowa aukcja. Jej organizatorami byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Sybilla Leska-Chamera i Paweł Lipiec oraz uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO.

 Aukcja rozpoczęła się od krótkiego koncertu naszych uczniów: Mikołaja Dyki, Eligiusza Ziewca oraz Antoniego Borka. Po przywitaniu gości przez Panią Dyrektor Bożenę Jaskros zaczęła się główna część wydarzenia. Do wylicytowania było 46 prac, autorstwa naszych uczniów. Antoni Borek, Wiktoria Hamera, Hubert Stojek, Wiktor Serwicki, Valentina Covi, Józef Napiórkowski, Antoni Ronduda oraz uczniowie klasy IA własnoręcznie wykonali ozdoby świąteczne: bombki, stroiki, świeczniki. Julia Banaszczyk samodzielnie ozdobiła zestawy filiżanek. Urszula Wolska i Dominika Nowak namalowały przepiękny obraz. Dominika Nowak stworzyła także maskotki przytulanki oraz obraz przedstawiający papugę. Eligiusz Ziewiec zajął się grawerowaniem magnesów ze skał wapiennych. Aleksandra Bado przedstawiła na obrazie za pomocą papieru swoją wersję Jokera. Józef Napiórkowski zaprojektował bluzy naszego Liceum. Koło filmowe przygotowało 15 plakatów filmowych oraz kalendarzy na zbliżający się rok. Aukcja zakończyła się piosenką w wykonaniu Patrycji Juszyczyk oraz przemówieniem pani Dyrektor Bożeny Jaskros, przewodniczącej STO pani Agnieszki Idzik Napiórkowskiej oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Doroty Dyki.   Nieoceniony wkład w aukcję miały osoby zajmujące się oprawą techniczną: Aleksandra Kasperska, Anna Grdeń, Mikołaj Dyka, Paweł Chaja, Adrian Cholewiński, Julia Wziątek, Dagmara Barszcz, Aleksandra Bado.

Wśród osób goszczących na aukcji znaleźli się rodzice naszych uczniów, nauczyciele, starosta Piotr Babicki, miejscowi przedsiębiorcy: Krzysztof Chaja oraz Zbigniew Ronduda.

Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na realizację marzenia licealistów – stworzenia w naszej szkole multimedialnego radiowęzła.

 

18 grudnia 2019 r. uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Starachowicach wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Wizytę w Krakowie rozpoczęliśmy od zwiedzania Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na Wawelu, by później przejść na Rynek, zobaczyć Sukiennice, Kościół Mariacki, pospacerować ulicą Grodzką i Floriańską. Następnie podziwialiśmy krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy, zaliczany do najpiękniejszych jarmarków europejskich. Czas oczekiwania na spektakl spędziliśmy - w Galerii Krakowskiej w rozmaity sposób- jedni odpoczywali, a inni jeździli na łyżwach.
Wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć w krakowskim Teatrze STU sztukę „Kolacja na cztery ręce” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego ze wspaniałymi rolami Emiliana Kamińskiego, Olafa Lubaszenki i Macieja Miecznikowskiego. Rozważania na temat komponowania, powodzenia i sukcesu artystycznego okraszone dowcipnymi komentarzami bohaterów były prawdziwą ucztą dla duszy na zakończenie pełnego wrażeń dnia w Krakowie.

Społeczne Liceum Ogólnokształcące wzięło udział w akcji "Szlachetna Paczka". Wspólnie udało nam się pomóc rodzinie z Białobrzegów Radomskich. Dzięki naszej pomocy do rodziny przybył Święty Mikołaj z masą prezentów. Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękujemy.

Previous Next

Tematem przewodnim kolejnych zajęć Akademii Młodego Biologa w naszej szkole było serce.

Na początek odbyła się krótka powtórka z poprzedniego spotkania, czyli mięśni, a następnie dr Szymon Zmorzyński wygłosił bardzo ciekawy wykład dotyczący budowy oraz działania serca człowieka.
Punktem kulminacyjnym zajęć, na który wszyscy czekali z niecierpliwością była sekcja serca świni. Dlaczego świni? Po prostu to serce swoją wielkością i budową bardzo przypomina serce człowieka.
Uczniowie wzięli skalpele do rąk i przystąpili do pracy. Rozpoznali podstawę i koniuszek serca, jego przód i tył, komory i przedsionki oraz uszka serca, zastawki, naczynia wieńcowe oraz najważniejsze naczynia krwionośne dochodzące i wychodzące z serca. Pracy towarzyszyły ogromne emocje, ale młodym badaczom udało się precyzyjnie wypreparować zastawki mitralne: płatki, struny ścięgniste oraz mięśnie brodawkowate.
Po przerwie uczniowie obserwowali pod mikroskopem i porównywali budowę tkanek mięśniowych oraz naczyń krwionośnych: żyły i tętnicy. 
Zagościliśmy także kolejny raz w wirtualnym laboratorium, w którym badaliśmy wpływ różnych substancji chemicznych oraz temperatury na pracę serca.
Na zakończenie uczniowie tradycyjnie rozwiązywali zadania maturalne związane z tematyką zajęć.
 
 
Anna Kamińska

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes