ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 
Previous Next

Konferencja Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej Porozmawiajmy o AIDS”

W sali „Olimpii” Urzędu Miejskiego, 3 grudnia br., uczennice i uczniowie z klas Ia i Ib czteroletniego SLO, uczestniczyli w konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS.

Po wprowadzeniu merytorycznym Agnieszki Pastuszki - asystenta ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej z PSSE, wysłuchaliśmy wykładu

Romana Latoszyńskiego, certyfikowanego edukatora, konsultanta z Krajowego Centrum ds AIDS z Warszawy.

„Zamykamy oczy na dyskryminację, otwieramy oczy na tolerancję” - mówiła pani Agnieszka, a pan Roman w żywym i interesującym wykładzie wskazał niebezpieczeństwo ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży, opowiedział o wirusach, o wrotach zakażenia i o możliwych miejscach i środowiskach zakażeń.

Symbolem walki z AIDS jest czerwona wstążeczka odwrócona znakiem „V” do dołu, ponieważ przez wiele lat trwania badań i terapii nie odniesiono jeszcze ostatecznego zwycięstwa nad wirusem. Choroba AIDS wciąż jest nieuleczana.

Najważniejsze jednak, aby zwiększać wiedzę i świadomość młodych ludzi i uczyć ich odpowiedzialności za swoje zachowania.

Bezcenny skarb, jakim jest zdrowie, oddany jest w ręce każdego człowieka. Uwiadomienie sobie tej prawdy, pomaga we wzięciu za nią odpowiedzialności, a więc

za profilaktykę i właściwe podejmowanie decyzji zdrowotnych.

Uczestnicy konferencji otrzymali materiały dydaktyczne, pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę.

Dziękujemy za zaproszenie.

Opiekunowie: Anna Babicka, Agnieszka Pawelec.

                                                                                                                                                

4 grudnia uczniowie SLO o profilu politechnicznym udali się na warsztaty z fizyki na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajęcia poprowadziła Pani Doktor Małgorzata Wysocka-Kunisz. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali doświadczenia oraz wyznaczali różne wielkości fizyczne, np. gęstość cieczy czy prędkość dźwięku.

Sukcesem zakończył się udział dziewcząt Społecznego Liceum w Finale Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży w Piłce Koszykowej Dziewcząt. Pod kierunkiem trenerki AGNIESZKI MAKOSKIEJ ekipa w składzie: ALEKSANDRA KASPERSKA, ROKSANA POCHEĆ, MAGDALENA SULASZ oraz ANASTAZJA KISIŃSKA zajęła historyczne III miejsce na podium Gratulacje!!  🏆⛹️‍♀️

 

 

Previous Next

Tematem kolejnego wykładu w ramach Akademii Młodego Biologa był układ mięśniowy człowieka. Na zajęciach uczniowie poznali: rodzaje tkanek mięśniowych, mięśnie szkieletowe człowieka, strukturę i działanie sarkomeru oraz przemiany energetyczne zachodzące w mięśniach.  Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne

- badanie składowej mięśniowej i naczyniowej drżenia fizjologicznego mięśni,
- badanie skurczu izometrycznego mięśnia dwugłowego ramienia,
- badanie skurczu izotonicznego mięśnia czworogłowego uda.
Zagościliśmy także w wirtualnym laboratorium, w którym badaliśmy wpływ długości mięśni na siłę ich skurczu oraz obserwowaliśmy wpływ strychniny na pracę mięśni żaby, a na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązywali zadania maturalne związane z tematyką wykładu.
 
Anna Kamińska

18 listopada 2019 roku w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbyły się rozgrywki wojewódzkie Turnieju Gry Planszowej „Czas na Start-up”. Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO reprezentowały dwie drużyny w składzie: Kasperska Aleksandra, Napiórkowski Józef, Nowak Mateusz, Pocheć Roksana, Ronduda Antoni, Serwicki Wiktor, Wziątek Jakub, Ziewiec Eligiusz z klasy I 3-letniego SLO STO pod opieką mgr Hanny Jasek.

Uczestnicy turnieju mieli też możliwość wysłuchania prelekcji Petrosa Psyllos - programisty, popularyzatora nauki, przedsiębiorcy. Uznanego przez amerykańską edycję Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej 30 roku życia i jednego z najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Petros Psyllos w swojej działalności naukowo-wynalazczej zajmuje się m.in. zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami społecznymi, wirtualnymi asystentami.

Previous Next

Podczas kolejnych warsztatów prowadzonych przez doktora Szymona Zmorzyńskiego w ramach Akademii Młodego Biologa kontynuowaliśmy temat z ostatniego wykładu, czyli układ ruchu, tym razem w praktyce.

Po krótkiej powtórce ze znajomości szkieletu człowieka uczniowie przystąpili do swoich pierwszych w życiu sekcji - na pierwszy ogień poszły podudzia kury domowej.

Były prawdziwe skalpele i prawdziwe emocje. Nikt nie został ranny, a wręcz przeciwnie, wiele osób wykazało się bardzo sprawną ręką chirurga :)
Uczniowie mieli okazję nie tylko sprawdzić pewność ręki podczas operowania skalpelem, ale także poznać "na żywo" to, czego nauczyli się podczas wykładu: wyizolowali i rozpoznali różne rodzaje tkanek oraz zbadali ich właściwości.
Był kwas i ogień, były też intensywne "zapachy", ale czego się nie robi dla nauki :)
Anna Kamińska

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes