ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 
Previous Next

27.09.2019 r. odbyła  się pierwsza część ślubowania klas licealnych, czyli  ślubowanie na wesoło. Było dużo dobrej zabawy, śmiechu, okazji by lepiej klasy się poznały. Na uczniów czekało kilka konkurencji. Ostatecznie wszystkie trzy klasy zdobyły tyle samo punktów, tym samym zajmując pierwsze miejsca. Organizacją wydarzenia zajęli się wychowawcy: Sybilla Leska-Chamera, Agnieszka Pawelec, Paweł Lipiec

Previous Next

Ślubowanie Licealistów - - ta historyczna chwila miała miejsce 27 września 2019 roku, o godzinie 17-stej.

Pierwsi uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Starachowicach zawiązali społeczność szkolną, którą od tej chwili tworzą i do której oficjalnie należą.

Ich uroczyste ślubowanie odebrały panie dyrektor Bożena Jaskros i Beata Nowak,

w obecności wychowawców: Sybilli Leskiej – Chamery, Agnieszki Pawelec i Pawła Lipca, nauczycieli, rodziców, koleżanek i kolegów. Pani dyrektor Bożena Jaskros dokonała rytuału pasowania na ucznia SLO, dotykając ramienia każdej licealistki i każdego licealisty, drewnianym mieczem.

Licealiści złożyli w Księdze Pamiątkowej podpisy pod rotą Ślubowania, otrzymali od wychowawców pamiątkowe Dyplomy Pasowania na Ucznia i przypinki z logo szkoły.

Było uroczyście, oficjalnie, a nawet wzruszająco, kiedy wszyscy z podniesionymi do góry prawymi rękami wypowiadali słowa ślubowania.

Było refleksyjnie, rozważnie i romantycznie, kiedy uczennice i uczniowie recytowali wiersze

E. Stachury, K. K. Baczyńskiego czy W. Szymborskiej.

Było też radośnie i optymistycznie, gdy brzmiały w piosence słowa życzeń dla wszystkich:

Życzymy sobie i wam, by nas było stać na święty spokój,

Szczęścia ile się da, miłości w bród, mądrych ludzi wokół…”

I wreszcie na koniec było baaaaaardzo smacznie, bo rodzice świeżo upieczonych licealistów, zadbali o …świeże wypieki.

Pierwsze ślubowanie uczniów w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO w Starachowicach stało się faktem i można je zaliczyć do wyjątkowo udanych uroczystości.

Anna Babicka

Previous Next

W sobotę dnia 28.09.2019r. odbyły się pierwsze warsztaty Akademii Młodego Biologa. Uczniowie podczas zajęć poznawali nowe laboratoryjne możliwości mikroskopów. 
Tematem przewodnim była izolacja DNA „hand made” i rozwiązywanie kryminalnych zagadek. Układanie kariogramu i ustalanie płci na podstawie badanych chromosomów. Nauka pipetowania niewielkich objętości płynów. Materiały biologiczne służące do izolacji DNA. Wykonanie preparatu krwi świeżej i obserwacja komórek krwi pod mikroskopem. Warsztaty obejmowały również rozwiązywanie zadań maturalnych – poziom rozszerzony. 

W dniu 13.09.2019 r. odbył się Integracyjny Rajd Jesienny. Zespół Szkół Społecznych podzielił się na III Grupy. Wszystkie grupy spotkały się na wspólnym ognisku w Wąchocku. Na miejscu było pieczenie kiełbasek i zasłużony odpoczynek 🤩... Wszyscy zasłużyli na nagrodę. BRAWO 👍 

Previous Next

W dniu dzisiejszym (14.09.2019 r. o godz. 11.00) odbył się wykład o tematyce związanej z DNA. Uczniowie poznali podstawowe pojęcia z biologii. Wykład obejmował budowę i czynność komórki. Na wykładzie omówiono strukturę i rodzaje kwasów nukleinowych. Wykorzystanie DNA w medycynie sądowej. Rodzaje chromosomów. Cykl komórkowy. Wraz z uczniami dr n med. Szymon Zmorzyński ćwiczył rozwiązywanie zadań maturalnych – poziom podstawowy.

Wybrano przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w składzie: 

 1. Wiktor Serwicki - przewodniczący

 2. Józef Napiórkowski

 3. Aleksandra Stanecka

 4. Antoni Beźnic

 5. Aleksandra Kasperska

 6. Oliwier Mazonik

 7. Jakub Wziątek 

 

Previous Next

W dniu 09 września 2019r. uczniowie  Zespołu Szkół Społecznych STO w Starachowicach wzięli udział  w XI edycji festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”. Impreza była organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Odbywała się pod hasłem „Polski splot” na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach.

W trakcie trwania imprezy zostało zaprezentowanych wiele ciekawych stanowisk warsztatowych. Uczestnicy wzięli czynny udział w poznawaniu kolejnych elementów życia codziennego w przeszłości. W trakcie trwania pikniku na terenie archeoparku przygotowane były stoiska grup rekonstrukcyjnych i twórców odtwarzających dawne zawody.

Pokazywano szpital polowy oraz metodę działania broni czarnoprochowej. Zrekonstruowano wyrabianie cegły, powstawanie rzeźb. Szczególnym zainteresowaniem  uczniów cieszyły się wystrzały z armaty.

Dodatkowym punktem tegorocznej edycji festynu był wernisaż wystawy „Polski przemysł zbrojeniowy w obronie niepodległości”, który odbył się na Hali Lejniczej.

 

Previous Next

Było muzycznie, ślicznie i lirycznie, ale też patriotycznie i energetycznie. Tradycja miesza się z nowoczesnością, a historia tworzy się na naszych oczach.

Tradycyjnie przywitały nas panie Dyrektor – Bożena Jaskros i Beata Nowak, ale po raz pierwszy w uczniowskim gronie znaleźli się uczniowie Społecznego Liceum STO, absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych. Jak co roku, a więc zgodnie z tradycją, rozpoczęliśmy koncertem kameralnym. Muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej: Krystyna Goncerzewicz /skrzypce/, Małgorzata Goncerzewicz – Mendera /altówka/ i Aureliusz Mendera /pianino/ zaprezentowali utwory znane i lubiane, współczesne i dawne, liryczne i żywe. Każdy mógł znaleźć dla siebie odpowiedni do nastroju muzyczny fragment.

Wspomnieliśmy też tych, którzy we wrześniu 1939 roku nie mogli rozpocząć nauki z powodu wybuchu II wojny światowej, najokrutniejszego konfliktu zbrojnego współczesnego świata. Wspomnieliśmy historyczną, 80-tą rocznicę napaści Niemiec na Polskę, a we wspomnieniach pani skrzypaczki pojawiły się obrazy z powojennego Wrocławia, w którym przez ruiny, gruzy i zgliszcza jeździła tramwajem do szkoły.

Wspomnieniom towarzyszyły dźwięki motywu muzycznego Waldemara Kazaneckiego z telewizyjnego serialu „Dom”. Po koncercie usłyszeliśmy tradycyjne zdanie pani Dyrektor:

,,Rok szkolny 2019/2020 uważam za otwarty” i ruszyliśmy na spotkania z wychowawcami do klas.

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes