ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH

27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 

 SZKOŁA Z PASJĄ I TRADYCJĄ 

 
Previous Next

W dniach 22 i 29 lutego 2020 roku odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia Akademii Młodego Biologa prowadzone przez doktora Szymona Zmorzyńskiego z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po sercu i układzie krwionośnym przyszedł czas na krew w roli głównej.
W części teoretycznej uczniowie poznali szczegółowo skład, właściwości oraz funkcje krwi, natomiast w części warsztatowej, podczas której polała się prawdziwa uczniowska krew, przeprowadzili badania laboratoryjne.
Pobrali krew z opuszka palca, wykonali rozmazy krwi, oglądali pod mikroskopem krew świeżą oraz barwioną metodą May-Grunwalda-Giemsy (MGG), a następnie oznaczali swoje grupy krwi oraz czynnik Rh metodą aglutynacji z zastosowaniem odpowiednich surowic krwi.
Zagościliśmy również po raz kolejny w wirtualnym laboratorium, w którym dowiedzieliśmy się co to jest oraz zbadaliśmy hematokryt i odczyn Biernackiego.
Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali zestawy zadań maturalnych związanych z krwią.
 
 

Uczniowie Społecznego LO w II etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych, zainicjowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2013 r. Podczas zajęć młodzież zapoznaje się z podstawami systemu ubezpieczeń społecznych, systemem emerytalnym, świadczeniami związanymi z poszczególnymi rodzajami ubezpieczeń i zasadami prowadzenia własnej firmy w aspekcie ubezpieczeń społecznych.

Zakończył się I Etap Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o Ubezpieczeniach Społecznych”. Uczniowie kl. I Społecznego LO STO w Starachowicach. w składzie: Aleksandra Stanecka, Józef Napiórkowski i Antoni Ronduda zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego. Opiekunem zespołu jest Hanna Jasek.

Tylko z terenu naszego województwa do drugiego etapu zakwalifikowanych zostało 20 szkół ponadpodstawowych w tym Społeczne LO Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Starachowicach.

II Etap odbędzie się 20 marca 2020 roku w Kielcach w siedzibie ZUS.

Previous Next

W sobotę (22.02.2020r.) odbyły się kolejne już warsztaty z doktorantem p. Andrzejem Nowakiem z Politechniki Wrocławskiej.

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z:

  • Podstawami programowania z ukierunkowaniem na wykorzystanie inżynierskie
  • Implementacją prostego modelu ruchu
  • Graficzną interpretacją modelu
  • Źródłami do samodzielnego rozszerzania wiedzy

Na poprzednich zajęciach (11.01.2020r.) uczniowie poznawali i ćwiczyli tematykę: 

  • Wahadło matematyczne - teoretyczne wprowadzeni modelu fizycznego zjawiska
  • Pomiary z wykorzystaniem kamery szybkoklatkowej
  • Korelacja modelu i pomiarów fizycznych
  • Analiza błędów/niedokładności pomiarowych 
Previous Next

22 stycznia 2020 r. – tuż po zakończeniu pierwszego semestru nauki uczniowie SLO relaksowali się, zażywając jazdy na łyżwach. Wspólna zabawa na kieleckim lodowisku na Telegrafie znakomicie integrowała wszystkich. Świetnie bawili się zarówno ci, dla których jazda na łyżwach to nie pierwszyzna, jak też stawiający pierwsze kroki w tej dyscyplinie. Dowodem dobrej zabawy są zamieszczone poniżej zdjęcia. 

 

 
Previous Next

W piątek 17.01.2020 roku wieczorem w budynku Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Starachowicach odbyła się Noc Biologów 2020 pod hasłem "Świat zmysłów". Organizatorami wydarzenia byli SLO STO w Starachowicach oraz Akademia Młodego Biologa.

Bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe prowadzili: dr Szymon Zmorzyński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - Akademia Młodego Biologa, p. Helena Zmorzyńska - nauczyciel fizyki, p. Anna Salamon - nauczyciel chemii oraz p. Anna Kamińska - nauczyciel biologii.
W zajęciach wzięli udział zarówno nasi uczniowie z SLO i SSP STO w Starachowicach, jak i uczniowie klas VIII szkół podstawowych ze Starachowic. 

Previous Next

W sobotę w naszej szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego o "Puchar Dyrektora". W zawodach wzięło udział 45 uczniów, którzy walczyli w różnych grupach wiekowych. W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym STO uczniowie wywalczyli następujące miejsca:

DZIEWCZĘTA 

DAGMARA BARSZCZ - 1 miejsce ,

ALEKSANDRA STANECKA - 2 miejsce,

ANASTAZJA KISIŃSKA - 3 miejsce.

CHŁOPCY

JAKUB WZIĄTEK 1 miejsce,

WIKTOR SERWICKI 2 miejsce,

JÓZEF NAPIÓRKOWSKI 3 miejsce.

Gratulujemy i dziękujemy organizatorom AGNIESZCE MAKOSKIEJ i ANDRZEJOWI DZIUBIE.

Previous Next

Jesteśmy dumni, że po raz pierwszy i na pewno nieostatni mogliśmy uczestniczyć w akcji charytatywnej w ramach 28 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki zaangażowaniu, współpracy i chęci niesienia pomocy, w ciągu trzech dni zbiórki udało nam się zebrać 1579,26 zł oraz 10$ i 10 euro. W tym roku WOŚP zagrał dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Pieniądze zostaną przeznaczone dla oddziałów neurochirurgicznych, chirurgii ogólnej i kardiochirurgii dziecięcej. Dzięki naszym uczniom, rodzicom, nauczycielom Zespół Szkół Społecznych dołożył cegiełkę do tego szczytnego celu. Dziękujemy Wam wszystkim za okazanie ogromnego serducha. Na pewno gramy z Orkiestrą za rok. 

 


Szkoła z klasą Logo Erasmus Eduscience

 

projekt: mgr inż. Damian Niebudziński Stworzone z wykorzystaniem Joomla przy pomocy szablonu z AgeThemes