Prace konkursowe, które do nas napłynęły sprawiły, że jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia przy przyznawaniu poszczególnych miejsc.
Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy 🙂
ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH |
27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 |
Dyrekcja | Historia STO | Archiwum | E-dziennik | Projekt ERASMUS+ | Kontakt |
Prace konkursowe, które do nas napłynęły sprawiły, że jury miało bardzo ciężki orzech do zgryzienia przy przyznawaniu poszczególnych miejsc.
Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy 🙂
Klasowy ogródek drugoklasistów 🌱🌿
Uczniowie klasy 2b uczyli się o wiosennych pracach w ogrodzie.
W ramach działań praktycznych, założyli własny ogródek warzywny na klasowym parapecie.
Wszyscy sadzili cebulki, rozpoznawali i nazywali nasionka, które umieszczone zostały w doniczkach. Na koniec mali ogrodnicy oznaczyli rośliny tabliczkami, podlali ziemię i ustawili uprawy w klasowym kąciku przyrody.
Klasowy ogródek to nie tylko obserwacja i pielęgnacja, ale także dużo radości z samodzielności.
Speecubing czyli układanie kostek na czas to wielka pasja Nikodema Surdy z klasy 2b, który podczas ostatnich zajęć logicznych podzielił się nią ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy. Dzieci miały możliwość poznać magiczną zabawkę, która uczy logicznego myślenia oraz rozwija sprawność manualną. Nikodem przedstawił wiele ciekawostek, m.in. czym jest speedcubing oraz jakie są rodzaje kostek. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazu umiejętności Nikodema w speedcubingu oraz nauki kilka ruchów na kostkach. Uczniowie klasy byli pod bardzo dużym wrażeniem!
Życzymy Nikodemowi wytrwałości w rozwijaniu pasji i wielu sukcesów na kolejnych zawodach!👏🏆🥇
Patriotyzm jest archaiczną wartością, której znaczenie się przeterminowało...
Tak brzmiała teza debaty, której pomysłodawczynią i koordynatorką była Monika Żabicka, pedagog specjalny naszego Zespołu Szkół STO.
To było wyjątkowe wydarzenie.Gośćmi honorowymi byli pani Teresa Piwnik bratanica pułkownika Jana „Ponurego” Piwnika i pan Damian Żabicki wiceprezes „Stowarzyszenia Pamięci Ponury, Nurt”.
Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas ósmych ze Szkół Podstawowych – Nr 2, Nr 9, Nr 11 i z naszej Społecznej Szkoły Podstawowej.
Najpierw wszyscy uczestniczyli w żywej lekcji historii.Monika Żabicka opowiedziała o życiu, działalności i bohaterskiej śmierci Jana Piwnika „Ponurego”. Następnie Damian Żabicki przedstawił postaci młodych ludzi, którzy podczas działań partyzanckich w czasie II wojny światowej bohatersko walczyli na terenie Ziemi Świętokrzyskiej - Ludmiła Bożena Stefanowska „Zjawa”, Henryk Fąfara „Sokolik” i Lucjan Krogulec „Lutek”.
Następnie odbyła się debata. Przedstawiciele szkół losowo zostali dobrani do zespołów „Propozycji” i „Opozycji” wobec tezy.
Wg przedstawionego regulaminu, uczestnicy zobowiązani byli do przestrzegania kultury dyskusji, do wzajemnego słuchania się, do wypowiedzi nie dłuższych niż trzy minuty, do możliwości zadawania adwersarzom tylko jednego pytania, do argumentowania zgodnie z tezą oraz do przestrzegania zasady nieprzerywania wypowiadającemu się.
Marszałek debaty, Damian Żabicki, dbał, aby przebiegała ona zgodnie z przyjętymi regułami. Przedstawiciele naszej Szkoły, ósmoklasiści – Dominik Borowski i Igor Jasztal zasługują na pochwałę, gdyż wywiązali się ze wszystkich punktów regulaminu i bardzo rzeczowo argumentowali.
Następnie wypowiadali się przedstawiciele publiczności, którzy mieli możliwość, przez podniesienie ręki, zagłosować zgodnie własnymi przekonaniami po wysłuchaniu argumentacji obu stron.
Podsumowania dokonała pani dyrektor Bożena Jaskros, dziękując gościom, uczestnikom i organizatorom debaty oraz dzieląc się własną opinią na temat współczesnego patriotyzmu.
To było wydarzenie inspirujące do zastanowienie się nad osobistym pojmowaniem patriotyzmu przez młodych ludzi. Stworzono podczas niego przestrzeń do refleksji na przyjmowaniem lub nie - autorytetów, do poznania postaci, które mogłyby się nimi stać, do poszerzenia wiedzy.
Szczególnie cenne wydaje się spotkanie młodych osób z różnych szkół, możliwość usłyszenia odmiennych opinii i argumentacji, a wszystko to zgodnie z kulturą prowadzenia dyskusji i z szacunkiem dla wypowiadających się osób.
Anna Babicka
Dnia 08.03.2023r. klasy 0-3 wybrały się na wycieczkę do kieleckiego Teatru Lalki i Aktora im. Stefana Karskiego na spektakl pt. „ Jak zostałam wiedźmą” . Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dodatkową atrakcją był udział dzieci w obchodach 35-lecia pracy artystycznej dyrektora teatru . Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla pana Piotra Bogusława Jędrzejaka piękny plakat z okazji jubileuszu . W drodze powrotnej mogli zobaczyć Kadzielne . Uczniowie wrócili z uśmiechem i pozytywnymi wrażeniami do szkoły .
Uczniowie klas 1a,1b oraz 0 podczas zajęć z języka angielskiego poznali książkę Erica Carla pt. The very hungry caterpillar ". Książeczka,na pozór łatwa, pozwala na utrwalenie nazw owoców oraz produktów spożywczych. Co więcej uczniowie mieli okazję poznać lub powtórzyć nazwy dni tygodnia. Największym walorem czytania tej książki z dziećmi jest wprowadzenie cyklu życia motyla w myśl metody CLIL. Przyjemne z pożytecznym
Szyjemy i tworzymy Uczymy się makramy i robimy kurczaczki. To wszystko na zajeciach kreatywnych w klasie 3a.