ZESPÓŁ SZKÓŁ SPOŁECZNYCH STO W STARACHOWICACH |
27-200 Starachowice, ul. Iłżecka 39 |
Dyrekcja | Historia STO | Archiwum | E-dziennik | Projekt ERASMUS+ | Kontakt |
13.05.2022 Realizacja projektu Zdrowa przekąska kl.2 SSP STO. Propagowanie zdrowego stylu odżywiania. J.Gryz
Uczniowie wcielili się w role bohaterów „Nieznanych przygód Mikołajka” autorstwa Goscinnego i Sempé. Wspaniałe stylizacje retro były dobrym początkiem niezwykłej lekcji, podczas której musieli się wykazać czymś więcej niż tylko pięknym wyglądem. Każdy przygotował krótką autoprezentację odgrywanej postaci, dbając o zastosowanie w wypowiedzi charakterystycznych słów i zwrotów, i pamiętając o usposobieniu bohatera.
Nie mogliśmy sobie też odmówić odegrania kilku scenek inspirowanych poznanymi opowiadaniami i świetnie się przy tym bawiliśmy.
Poniżej dzielimy się fotorelacją.
Zainspirowani zabawnymi historyjkami, widzianymi oczami Mikołajka, sami możemy tworzyć podobne opowiadania. Poniżej przedstawiam niedokończoną historię mojego autorstwa i zapraszam do udziału w szkolnym konkursie literackim. Wystarczy przeczytać początek i… ułożyć ciąg dalszy (od stu do trzystu słów), oczywiście pozostając w konwencji opowiadań Rene Goscinnego i wykazując się dobrą znajomością postaci. Prace należy składać do swoich polonistek, lub bezpośrednio do mnie (do dnia 11 czerwca 2022 r.). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 czerwca.
Zachęcam do udziału wszystkich uczniów klas 4-8 i życzę dobrej zabawy.
Zuzanna Kędziora
Dziś rano mama przyszła mnie obudzić i powiedziała:
- Wstawaj szybko Mikołaj! Dzisiaj w Waszej szkole będzie fotograf. Musisz się pięknie ubrać.
To mnie rozczarowało, bo co prawda cieszyłem się na zdjęcie z kolegami z klasy, (no może pomijając Ananiasza), ale nie znosiłem ubierać się jak pingwin. Jednak nie chciałem mamie sprawiać przykrości, więc wstałem i poszedłem się umyć i ubrać.
- Dlaczego dorośli mogą się ubierać w co chcą, a my musimy ubierać to, co nam każą?
To niesprawiedliwe! – myślałem, gdy mama zaciskała krawat na mojej szyi.
- Wyglądasz ślicznie! – powiedziała mama i cmoknęła mnie w policzek.
Jakoś jej nie wierzyłem i okropnie się martwiłem, żeby w drodze do szkoły nie spotkać Jadwini ani Ludeczki. Pewnie pękałyby ze śmiechu.
Na szczęście przypomniało mi się, że tata obiecał podwieźć mnie do szkoły, bym po drodze nie poszarpał się z kolegami i bym wyglądał na zdjęciu jak człowiek.
-Mikołaj! – krzyknął tata i wyrwał mnie z zamyślenia- Spóźnisz się do szkoły! Czy Ty naprawdę zawsze musisz się tak guzdrać?
Wyszliśmy w pośpiechu z domu. Już mieliśmy wsiadać do auta, gdy okazało się, że tata nie wziął swojej aktówki. Gdy, cały zdyszany, wrócił z aktówką okazało się, że nie wziął kluczyka. Po powrocie z kluczykiem…wracał do domu jeszcze dwa razy.
- Tato, chyba się spóźnimy – powiedziałem, gdy wreszcie siedzieliśmy w aucie.
- Mikołaj! – krzyknął- Bądź tak dobry i siedź cicho! Gdybyś nie guzdrał się przy śniadaniu, już dawno bylibyśmy pod szkołą.
Westchnąłem tylko, ale wolałem już nic nie mówić.
Wreszcie mogliśmy jechać, jednak okazało się, że nasze auto jest innego zdania. Silnik wydał kilka dziwnych dźwięków i ucichł, jakby się wystraszył, że na niego tata również nakrzyczy.
- No to jesteśmy ugotowani – powiedział zrezygnowany tata.
Złapał aktówkę w rękę, w drugą złapał moją dłoń, tak mocno, że aż krzyknąłem z bólu i popędziliśmy w stronę szkoły.
Po drodze stało się najgorsze – spotkałem Jadwinię i Ludeczkę - dziewczyny z sąsiedztwa, które właśnie zmierzały do swojej szkoły. Gdy tylko mnie zauważyły zaczęły do siebie coś szeptać i chichotać, aż wreszcie ryknęły głośnym śmiechem i zawołały za mną:
- Pingwin! Pingwin!
Miały szczęście, że tata mocno ciągnął mnie za rękę i że nie miałem czasu, by się zatrzymać. Zdążyłem im tylko wystawić język, ale jeszcze się z nimi policzę.
Kiedy wbiegłem na dziedziniec na mojej drodze stanął Rosół, który jest naszym opiekunem.
- Mikołaj! Spójrz mi prosto w oczy i powiedz dlaczego się spóźniłeś - powiedział surowym tonem.
Nie rozumiałem dlaczego mnie przepytuje akurat teraz, gdy tak bardzo się śpieszyłem. Na dodatek kazał mi napisać sto razy: „Nie będę się spóźniał, bo punktualność to bardzo ważna i elementarna zasada dobrego wychowania”. Ciekawe czy tata mi pomoże, no bo co w końcu, kurczę blade… Czy to moja wina?
Przed dłuższą rozmową z Rosołem uratowała mnie nasza Pani, która przybiegła z drugiej strony dziedzińca, wołając:
- Mikołaj! Nareszcie! Wszyscy na Ciebie czekamy!
Nasza Pani jest bardzo fajna.
Chłopaki nie wyglądali, jakby na mnie czekali. Każdy był czymś zajęty. Tylko Ananiasz, pupilek pani, stał na baczność.
- Ciszej! -zawołała pani, klaskając w dłonie - Jesteśmy już w komplecie, dlatego szybko ustawmy się do zdjęcia, by wreszcie kolejna klasa mogła za chwilę tu przyjść.
I wtedy się zaczęło.
(…)
Dziś nasi uczniowie klasy 3 wzięli udział w Ogólnopolskim Sprawdzianie Trzecioklasisty. Wielkie brawa za pierwszy, ważny egzamin.
Mitologia to dział literatury cieszący się dużym uznaniem i zaciekawieniem młodzieży. Nasi piątoklasiści są potwierdzeniem tej reguły. Z entuzjazmem wsłuchiwali się i wczytywali w kolejne mityczne opowieści poznając: bogów, herosów, antycznych ludzi i ich niezwykłe dzieje.
Podsumowaniem działu był przegląd teatrzyków kukiełkowych. Uczniowie, pracując w grupach, przygotowywali projekt literacko-teatralny i musieli go zaprezentować przed klasą. Każdy zespół miał przydzielony mit, który musiał być „opowiedziany” w tej niecodziennej formie. I na szczęście ich wspólne trudy nie okazały się Syzyfową pracą.
Kreatywność uczniów i ich zaangażowanie znów potwierdziły, że młodzież poprzez metody projektu dużo z siebie daje i wiele zyskuje. Efekty prac piątoklasistów stanowiły artystyczną ucztę. Oglądając fotorelację można poczuć choćby lekki smaczek, tego, co udało im się zaprezentować.
Jeśli czas pozwoli uczniowie (pod koniec roku szkolnego) wrócą jeszcze do świata mitów w projekcie polonistyczno-historycznym. A w jakiej formie? To już pozostaje niespodzianką.
10.05.2022 Najmłodsi uczniowie odwiedzili Krajno.
Klasa ósma na wycieczce edukacyjnej do Czarnolasu i Zwolenia.
W ramach zawodoznastwa nasze pierwszaki uczestniczyły dzisiaj w zajęciach w Urzędzie Pocztowym. Dzieci poznały zakres usług pocztowych oraz jakie zadanie spełnia ten urząd w naszym życiu. Zobaczyły drogę listu, paczki i innych przesyłek. Dzieci dowiedziały się, jak przebiega ich sortowanie (ekspedycja), stemplowanie oraz gdzie umieszczane są przesyłki i jak są zabezpieczane przed zniszczeniem. Wycieczka okazała się pouczająca i bardzo interesująca, a dzieci wracały do szkoły pełne miłych wrażeń.
W dniach 4-5.05.2022r. klasy 1a, 1b odwiedziły Publiczną Bibliotekę Miejską w Starachowicach im. A.Dygasińskiego Filia nr 5 ,,Plastuś”. Była to pierwsza wizyta dzieci w tej dedykowanej dzieciom bibliotece . Podczas wizyty dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały czytanego przez bibliotekarza opowiadania M.Witek ,,Maja na tropie jaja” wzięły udział w warsztatach na temat transportów . Ponadto dzieci oglądały książki, które są tam gromadzone. Szczególnie spodobały im się kolorowe, bogato ilustrowane publikacje wydawane z myślą o najmłodszych czytelnikach.
Gabrysia Babicka, Gabrysia Wancerz i Alicja Kobyłecka z grupy "0" zostały wyróżnione w konkursie "Witaj Wiosno" organizowanym przez Szkołę podstawową nr 12 w Starachowicach.