AKTUALNOŚCI - XII 2018


| wrzesień | październik | listopad |grudzień | styczeń | luty | marzec | kwiecień | maj | czerwiec |

UWAGA! ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ NA ROK SZKOLNY 2019/2020. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. UWAGA!

Rozpoczynamy REKRUTACJĘ na rok szkolny 2019/2020
do Społecznej Szkoły Podstawowej STO oraz do

kl. I 3-letniego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
i 4-letniego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
w Starachowicach

Zapisy w sekretariacie Szkoły - od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.00 do 15.30, tel. 41 274 84 11,
email: sto@starachowice.org

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka dobrej szkoły. Takiej, która rozbudza pasję i ciekawość świata, kształtuje wrażliwość społeczną, motywuje do działania i rozwija indywidualnie każdego ucznia.
A przede wszystkim - wszechstronnie, różnorodnie i rzetelnie uczy. Takie właśnie są szkoły Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO).
Czym jest STO? Co sprawia, że z sukcesami prowadzi szkoły i placówki oświatowe, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na liceach? Co najbardziej cenią w szkołach STO uczniowie, rodzice i nauczyciele? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w filmie pt. "Moja szkoła".
Zachęcamy do oglądania!


Serdeczne życzenia
radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
ciepłych, rodzinnych,  pachnących choinką.
Zdrowia i energii na co dzień oraz uśmiechu
i życzliwości na każdy dzień Nowego 2019 Roku.

Dyrekcja, Zarząd SKT Nr 50 STO,
Nauczyciele, Uczniowie
Społecznej Szkoły Podstawowej
i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO
w Starachowicach.

 

===============================================================
18 XII 2018 r.
EKO - CHOINKA

===============================================================

Dnia 18 grudnia 2018 r. uczniowie klasy I a wraz z opiekunkami wzięli udział w happeningu ekologiczno-plastycznym "Eko - choinka", zorganizowanym przez Urząd Miejski oraz Muzeum Przyrody i Techniki
w Starachowicach. 
Głównym celem happeningu było promowanie i utrwalanie zasad gospodarki odpadami - zwłaszcza segregacji i odzysku surowców wtórnych oraz kształtowanie postaw proekologicznych
i odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego poprzez rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów.
Uczniowie klasy I a na choince przygotowanej przez organizatorów wyeksponowali ozdoby choinkowe, które wykonali z pomocą pani Magdaleny Zatorskiej podczas zajęć plastycznych.  Po pogadance, którą przeprowadził z dziećmi m. in. zastępca prezydenta miasta, pan  Jerzy Miśkiewicz, uczniowie w formie nauki przez zabawę, segregowali przygotowane odpady.
Wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali upominki. Happening zakończył się słodkim poczęstunkiem.

 

===============================================================
12 XII 2018 r.
SUKCESY UCZNIÓW SSP STO I SG STO

===============================================================

Natalia Gos, Nadia Wierucka kl. VIII - zakwalifikowały się do II etapu II Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Uczennice przygotowała Pani: Bożena Jaskros.

Tomasz Lech, Józef Napiórkowski kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki. Uczniów przygotowała Pani: Grażyna Ząbecka-Pomorska.

Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Biologii. Ucznia przygotowała Pani: Anna Kamińska.

Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Chemii. Ucznia przygotowała Pani: Grażyna Dańko.

Wiktor Serwicki, Dorota Wypchło kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego. Uczniów przygotowała Pani: Katarzyna Sasak.

Wiktor Serwicki, Aleksandra Stanecka, Dorota Wypchło kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.
Uczniów przygotowała Pani: Bożena Jaskros.

Tomasz Lech, Józef Napiórkowski, Dorota Wypchło, Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki. Uczniów przygotowały Panie: Jolanta Dudkowska, Beata Nowak.

Tomasz Lech kl. IIIg - zakwalifikował się do II etapu XVI Wojewódzkiego Konkursu z Geografii.
Ucznia przygotował Pan: Jacek Karlik.

Julia Cebula, Wiktor Serwicki kl. IIIg - zakwalifikowali się do II etapu XVII Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego. Uczniów przygotowała Pani: Agnieszka Pawelec.

 

GRATULUJEMY!!!

 

 

===============================================================
11 XII 2018 r.
MŁODY CZŁOWIEKU, NIE RYZYKUJ!

===============================================================

Z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS nasi gimnazjaliści uczestniczyli w międzyszkolnych prezentacjach artystycznych "Młodość bez ryzyka", zorganizowanych przez PSSE w Starachowicach, w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego.
W imprezie prozdrowotnej wzięli udział przedstawiciele wszystkich starachowickich gimnazjów.
W tym roku scenariusz naszej prezentacji przygotowały Anna Kamińska i Anna Babicka, a o ścieżkę dźwiękową zadbał Darek Dygas.
Posługiwaliśmy się tekstami i muzyką zespołu Queen, jego lider i genialny wokalista - Freddy Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku. Odszedł z powodu AIDS.
W młodości zbyt wiele ryzykował...
Jego muzyka, występy i koncerty pozostały nieśmiertelne, a jego przedwczesna śmierć - może być przestrogą.
Ola Stanecka, Dorota Wypchło, Julia Krępa, Julia Cebula, Daria Wróblewska, Józek Napiórkowski, Antek Ronduda i Tomek Lech inscenizowali teksty utworów zespołu Queen. Wcześniej zaprezentowali przygotowane przez siebie plakaty, w tym roku szczególnie podobał się ten namalowany  przez Valentinę Covi. Kuba Wziątek zajął się obsługą techniczną, a Karolina Książek
i Kacper Derlatka prezentowali plakat.
Opowiadanie na temat akceptacji i tolerancji chorych na AIDS, napisała i zaprezentowała Julia Krępa. Każda obecna osoba z klasy III była zaangażowana w prezentację.
Nasz występ bardzo się podobał, młodzi aktorzy zbudowali nastrój, przekazali poruszające treści
z zaangażowaniem i wrażliwością. Byli słuchani z uwagą, zainteresowaniem i otrzymali gromkie brawa.
Do Szkoły wróciliśmy z nagrodami książkowymi i wzbogaceni o dużą porcję fachowej literatury
z dziedziny profilaktyki HIV/AIDS.

 

 

===============================================================
10 XII 2018 r.
CLIL -
czyli zintegrowane nauczanie przedmiotowo-językowe
===============================================================

Od września rozpoczęliśmy realizację programu pt. Synergia początkowej nauki języka obcego
z edukacją wczesnoszkolną oraz technologiami informacyjno-komunikacyjnymi.
Program ten współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny. Na chwilę obecną w programie biorą udział dwie, dwujęzyczne klasy pierwsze: klasa I a oraz klasa I b. W naszej szkole stawiamy na holistyczne podejście do nauki języka obcego, edukacji wczesnoszkolnej oraz TIK. Bazując na pojęciu "synergia" uczniowie klas pierwszych mają możliwość nauki treści zintegrowanych w języku angielskim. Nauczanie bilingwalne pozwala rozszerzać horyzonty oraz zaspakaja i stymuluje naturalną ciekawość dziecka, zachęca go do odkrywania i poznawania zjawisk otaczającego świata za pomocą języka obcego. Uczniowie klas I mają zatem zwiększoną ilość godzin języka angielskiego z pięciu do siedmiu godzin. Ta nowoczesna metoda pracy rozwija, uczy i daje uczniom ogromną satysfakcję.

 

===============================================================
7 XII 2018 r.
PLEBISCYT NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWY KOLEGA - ROZSTRZYGNIĘTY!!!

===============================================================

Po raz pierwszy w SSP STO odbył  się plebiscyt na Najbardziej Życzliwego Ucznia w klasach 0 - III w I trymestrze.  To święto promuje serdeczność i przyjazne nastawienie wobec ludzi.
Życzliwość to życie w prawdzie i szczerości oraz szczęściu w stosunku do siebie i innych ludzi. W tym wszystkim na pewno pomaga życzliwość. Plebiscyt został zorganizowany i przeprowadzony przez wychowawców poszczególnych klas. Zadaniem każdego ucznia było oddanie głosu na jedną osobę z klasy, którą uważa za najbardziej życzliwą na co dzień. 

Oto najbardziej życzliwe osoby w naszej szkole:

Klasa 0 - Jaś Gawor
Klasa Ia - Hania Gawor
Klasa Ib - Zane Brunette
Klasa II - Franio Łącki
Klasa III - Marysia Biesiada

Gratulujemy i czekamy z niecierpliwością na następne wyniki w II trymestrze.

 

===============================================================
6 XII 2018 r.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

===============================================================

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały "Mikołajowych" kroków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.   Nasz gość udał się do  naszych najmłodszych uczniów SSP STO klasy 0 i ich wychowawczyni p. R. Kubik oraz  klasy II z wychowawcą J. Gryz. Towarzyszyła mu Śnieżynka i mikołajowi pomocnicy. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami,  oglądały prezenty, a następnie .przebrały się. Święty Mikołaj podziękował za ciepłe przyjęcie. Bardzo ucieszył się, że w tym roku również czekało na niego dużo dzieci. Do zobaczenia za rok!!!

 

 

 

===============================================================
4 XII 2018 r.
"ŚWIĘTA BARBARA, PATRONKA MIASTA"

===============================================================

4 grudnia 2018 r. w naszym mieście, już po raz dziesiąty, obchodziliśmy uroczystość świętej Barbary - patronki Starachowic. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką przy kapliczce św. Barbary, gdzie m. in. przemawiał pan prezydent Marek Materek. Następnie odbyła się procesja do kościoła Wszystkich Świętych. Dzieci i młodzież mogli pogłębić wiedzę o świętej Barbarze, słuchając montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów Gimnazjum nr 3. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursów o świętej Barbarze.
Wśród nagrodzonych znalazły się również uczennice naszej szkoły:
- Ula Kos (kl. I A) - nagroda w konkursie literackim dla dzieci pn. "Modlitwa do patronki miasta" w kategorii klas I-IV
- Kornelia Surdy (kl. I A) - nagroda w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas I-IV
- Sara Zawiła (kl. II) - wyróżnienie w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas I-IV
- Katarzyna Zawiła (kl. V) - wyróżnienie w konkursie plastycznym pn. "Święta Barbara, patronka miasta" w kategorii klas V-VIII

Dziewczętom serdecznie gratulujemy!
Celem konkursów było popularyzowanie wiedzy o Patronce Miasta oraz symboliczne podziękowanie Jej za opiekę nad mieszkańcami i miastem w okresie ostatniego roku.

W kościele pw. Wszystkich Świętych o godz. 12.00 została odprawiona Msza Święta dziękczynna w intencji starachowiczan.
Obchody uroczystości św. Barbary zakończył poczęstunek  - na wszystkich zebranych czekała gorąca herbata i pączki.

 

===============================================================
4 XII 2018 r.
CIEKAWE DOŚWIADCZENIE

===============================================================

Uczniowie klasy 3 SSP STO, 4 grudnia 2018 r. sprawowali całodniową opiekę nad jajkiem - ćwicząc odpowiedzialność i delikatność. To była doskonała zabawa. Jajka miały imiona, charakterystyczne cechy, o których chętnie opowiadali młodzi opiekunowie.